Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Wyjściowa cena skupu malin w Serbii robi wrażenie

Wyjściowa cena skupu malin w Serbii robi wrażenie

Wyjściowe ceny malin pierwszej klasy na Bałkanach przekraczają poziom 17 zł za kilogram. To wysoka cena. Niemniej tamtejsi producenci są przekonani o nadchodzących wzrostach.

Serbscy producenci malin informują o pierwszych cennikach wystawionych przez zakłady przetwórcze. Warto bliżej przyjrzeć się wytycznym co do ceny skupu poszczególnych klas jakościowych.

Otóż wyższa cena obowiązuje do godziny 15:30 każdego dnia. Jeszcze w latach 90-tych tego typu rozwiązanie było często spotykane także w Polsce z tym, że dotyczyło dostaw do południa. Dziś jest rzadkością. 

Kolejna sprawa to rodzaj opakowania. Jak doskonale wiemy malina jest najdelikatniejszym ze wszystkich owoców miękkich i jest najbardziej wrażliwa na wszelkie uszkodzenia. Z tego powodu wyższa cena obowiązuje, gdy surowiec jest dostarczony w opakowaniach zbiorczych poniżej 2 kilogramów netto, a niższa, gdy masa owoców w jednym opakowaniu przekracza 2 kilogramy netto.

Za maliny odmiany Willamette pierwszej klasy dostarczone do godziny 15:30 w opakowaniach poniżej 2kg netto, producenci w Serbii otrzymają 450 dinarów, czyli 17,66 zł/kg. Maliny drugiej klasy są skupowane po 430 dinarów (16,87 zł/kg). Najniższa, trzecia klasa surowca została wyceniona na 330 dinarów (12,95 zł/kg).

www.sad24.pl