Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Wykorzystanie surowców rolniczych do produkcji paliw

Wykorzystanie surowców rolniczych do produkcji paliw

Minister Czesław Siekierski oraz dyrektor generalny Bogusław Wijatyk spotkali się dziś z naukowcami z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. – Pod względem produkcji paliw do silników spalinowych możemy być Brazylią w Europie – powiedział dyrektor generalny w MRiRW Bogusław Wijatyk.

Uczestnicy spotkania stwierdzili, że celem jest to, aby w ciągu kilkunastu miesięcy paliwo z produktów rolnych mogło się znaleźć na stacjach benzynowych.

Zwrócono uwagę, że takie paliwo w bardzo szerokim stopniu wykorzystywane jest od dawna w Brazylii.

Specjaliści podkreślają, że jest do paliwo bezpieczne dla silników spalinowych. Dodatkowo samochody wykorzystujące takie paliwo są bardziej przyjazne dla środowiska, niż pojazdy elektryczne czy napędzane paliwem wodorowym.

Kolejną zaletą jest opłacalność produkcji paliwa wykorzystującego surowce rolnicze. To paliwo będzie zdecydowanie tańsze od obecnie stosowanego.

– To będzie paliwo składające się w ponad 85 procentach z etanolu i zawierać będzie jedynie dodatki smarujące – dodał dyrektor generalny MRiRW.

Współpraca z naukowcami w tym zakresie będzie kontynuowana w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi.

www.gov.pl/rolnictwo