Wysoki popyt na polski koncentrat jabłkowy
Utrzymuje się wysoka dynamika sprzedaży koncentratu jabłkowego z Polski, głównie w wyniku 7–krotnie wyższej sprzedaży do Stanów Zjednoczonych. Możliwe jest utrzymanie dalszego wysokiego tempa wysyłek do USA. Oznacza to, że obecnie nie ma podstaw do obniżenia ceny jabłek przemysłowych.
Według GUS wolumen eksportu w pierwszych 7 miesiącach sezonu 2021/22 wzrósł o 40% r/r (+88% r/r w styczniu’22).
Wojna w Ukrainie prawdopodobnie przekieruje uwagę na koncentrat jabłkowy z Polski. Ukraina w 2021 była siódmym dostawcą zagęszczonego soku jabłkowego do USA, które z kolei były najważniejszym partnerem dla ukraińskich eksporterów. Rosyjska agresja na Ukrainę może również znacząco ograniczyć ukraiński eksport mrożonych malin – Ukraina odpowiada za blisko ¼ wartości dostaw mrożonych malin do UE. Tylko w 2021 wolumen unijnego importu tych owoców z Ukrainy wzrósł o 54% r/r.
Wojna i ograniczony handel z Rosją mogą mieć również negatywny wpływ na eksporterów materiału szkółkarskiego – za 27% wartości polskiej sprzedaży zagranicznej drzew i krzewów żywych w 2021 odpowiadała Rosja.
Według MRiRW przeciętna cena skupu jabłek deserowych w 1. kwartale 2021 r. była niższa o 19% r/r wobec spadku o 36% r/r w 4. kwartale 2021 r.
1. kwartał 2022 r. przyniósł ożywienie na rynku jabłek do przetwórstwa. Wskutek zwiększonego popytu ceny jabłek do przetwórstwa od początku roku do końca marca wzrosły o 29%. Ceny koncentratu soku jabłkowego z Polski w 1. kwartale 2021 r. były wyższe o 24% q/q (za IHS Markit).