Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Wzrosły ceny suchego przemysłu i Goldena na soki

Wzrosły ceny suchego przemysłu i Goldena na soki

Koniunktura na rynku koncentratu sprzyja jabłkom przemysłowym. Przy najbardziej pozytywnym scenariuszu kolejne wzrosty mogą wpłynąć na podniesienie cen najtańszych odmian w przypadku jabłek deserowych.

Aktualne ceny jabłek przemysłowych – 25.01.2024

Zimą i wiosną mniej miejsca poświęcamy jabłkom przemysłowym, jednak na rynku notujemy ostatnio nieznaczne wzrosty cen. Jeśli chodzi o mniejsze ilości dostarczane na punkty skupu to w przypadku surowca niższej jakości niewiele się zmieniło. Na tablicach najczęściej zobaczymy 82 grosze, a przy większych ilościach sadownicy mogą liczyć na 83 – 85 groszy za kilogram netto.

Lepsze stawki dotyczą suchego przemysłu z przeznaczeniem na soki NFC. W tym wypadku od jakiegoś czasu bez problemu można otrzymać 90 groszy za kilogram netto. Dowiadujemy się również o nieco wyższych cenach, które razem razem ze zwrotem zryczałtowanego podatku VAT, zbliżają się do wartości 1,00 zł/kg brutto.

Jeśli chodzi o Golden Deliciousa na musy i przeciery, osiągnięty został poziom 1,00 zł/kg netto, zatem to już niemal 1,07 zł brutto za każdy kilogram. Wymagana jest dobra jakość (jak na jabłka przemysłowe), ponieważ znaczna część tego surowca trafia do przetwórstwa na zachód Europy.

Sprzedać grupie czy przetwórni?

Warto zestawić powyższe ceny z najniższymi ofertami zakupu Idareda po 1,30 zł za kilogram. W przypadku słabszej jakości bez wątpienia korzystniej będzie sprzedać owoce do przetwórstwa. To rzecz jasna indywidualna decyzja sadownika.

Niemniej taki poziom cen suchego przemysłu może ograniczyć sprzedaż jabłek (konkretnych odmian) do grup producenckich i sortowni. Przy założeniu dalszych wzrostów kupujący mogą zostać zmuszeni do podniesienia cen jabłek deserowych. Nie jest to wykluczone, zwłaszcza że koniunktura na rynku koncentratu jabłkowego jest korzystna dla przetwórców. Tańszy gaz oraz mocniejsze Euro i Dolar mogą okazać się decydujące.

www.sad24.pl