Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Z powodu mniejszych zbiorów Serbowie oczekują wyższych cen wiśni

Z powodu mniejszych zbiorów Serbowie oczekują wyższych cen wiśni

Sezon wiśniowy zbliża się wielkimi krokami także w Serbii. Tamtejsi producenci zadają sobie pytanie, czy mniejsza produkcja wpłynie w tym roku pozytywnie na cenę. W tym roku mają decydować o tym prawa rynkowe. Przynajmniej tego życzyliby sobie producenci. 

W tamtym roku stawki za wiśnie na mrożenie wynosiły w Serbii 30 – 45 dinarów (1,15 – 1,72 zł/kg). W tym sezonie sadownicy oczekują stawek co najmniej na poziomie 60 – 70 dinarów (2,33 – 2,72 zł/kg). Zdaniem Serbów przy mniejszych zbiorach w tym roku o cenach mają decydować prawa popytu i podaży, a nie ustalenia między zakładami.

Podobnie jak na Węgrzech, sezon wiśniowy w Serbii będzie w pełni za około tydzień. Według tamtejszych instytucji oczekuje się, że zbiory będą w tym roku o 20 – 30% mniejsze niż ubiegłoroczne. Głównym powodem są przymrozki.

Producenci martwią się o niedobór siły roboczej. Pracownicy sezonowi już teraz oczekują 20 dinarów (0,77 zł/kg) za każdy zerwany kilogram wiśni. Jeśli ceny będą na poziomie ubiegłorocznych, to zbiory będą zupełnie nierentowne. Chociaż w mroźnie dysponują jeszcze mrożonymi wiśniami, to zdaniem ekspertów nie powinno mieć to kluczowego znaczenia przy poziomie tegorocznych zbiorów.

www.sad24.pl