Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zagraniczni pracownicy sezonowi mogą przyjeżdżać

Zagraniczni pracownicy sezonowi mogą przyjeżdżać

Rządowy zespół zarządzania kryzysowego zaakceptował w piątek 8 maja 2020 roku rozwiązania usprawniające przyjazd do Polski pracowników sezonowych pracujących w rolnictwie. Zakładają między innymi kwarantannę tych osób w miejscach, w których podejmą pracę. Taką informację przekazał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Jak wyjaśniał, chodzi o obcokrajowców głownie zza wschodniej granicy, którzy przyjeżdżają do sezonowej pracy zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w przetwórstwie. Szef resortu przypomniał, że w okresie pandemii koronawirusa wyzwaniem jest między innymi zbliżający się zbiór owoców, a w gospodarstwach brakuje rąk do pracy. Jak dodał, rządowy zespół przyjął rozwiązania, dzięki którym pracownicy sezonowi będą odbywali kwarantannę w izolacji, w gospodarstwach, w których będą zatrudnieni.

Minister rolnictwa zapowiedział, że wytyczne w tej sprawie trafią zarówno do służb, jak i do zainteresowanych rolników. Zaznaczył, że przyjazd pracowników sezonowych i ich kwarantanna będą nadzorowane przez liczne służby i instytucje. W czasie kwarantanny pracownicy będą m.in. kontrolowani przez policję.

Minister podkreślił, że musimy dbać przede wszystkim o zdrowie naszego społeczeństwa, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa przez osoby przyjeżdżające z zagranicy. Zaznaczył również, że pracownicy sezonowi nie przyjeżdżają do tysięcy gospodarstw w kraju, tylko głównie do dużych miejsc, gdzie zagrożenie jest mniejsze, bo zazwyczaj są odizolowani od lokalnej społeczności.