Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zagrożone miliony euro dla grup producenckich

Zagrożone miliony euro dla grup producenckich

PAP

Polscy wytwórcy owoców i warzyw skupieni w grupach producenckich mogą stracić ponad 70 mln euro unijnego wsparcia przez nieprawidłowości, których dopatrzyła się KE. Resort rolnictwa już przesłał wyjaśnienia do Brukseli w tej sprawie.

Chodzi o program, który ma pomóc rolnikom z nowych krajów UE w organizowaniu się i zakładaniu grup producenckich, by nadrobić zaległości względem krajów starej UE, gdzie zrzeszenia producentów działają od lat.

Polska jest największym beneficjentem tych środków. W ubiegłym roku przypadło nam 89,5 proc. całej ich puli, czyli 307,3 mln euro. W ostatnich latach środki, które otrzymywali nasi rolnicy rosły bardzo szybko, jednak KE podejrzewa, że dochodziło do nieprawidłowości.

Audyt dyrekcji generalnej ds. rolnictwa KE wykazał braki w procedurach dotyczących zatwierdzania planów uznawania organizacji. Problem w tym, że po zatwierdzeniu planów grupa producencka otrzymywała wstępne uznanie i nabywała prawo do otrzymywania pomocy z UE.

Według nieoficjalnych informacji PAP z KE po podważeniu procedur pod znakiem zapytania stanęła pomoc udzielona grupom producenckim. W przypadku naszego kraju może chodzić o 25 proc. środków, czyli 77,6 mln euro wypłaconych z budżetu 2013 r.

Radio RMF FM informowało, że Bruksela ma zastrzeżenia do całego systemu zatwierdzania grup producentów, ich planów oraz do mechanizmu przyznawania unijnych środków. Zastrzeżenia miały budzić także np. faktury, nabywanie nieruchomości czy sposób powoływania grupy.

KE już jakiś czas temu wezwała nasz kraj do przedstawienia planu działania, w którym resort rolnictwa miał wskazać jak zaradzi tej sytuacji, a także określić sposób odzyskania części pieniędzy.

Pierwsza wersja planu została przesłana do Brukseli na początku lipca. Urzędnicy KE uznali jednak, że brak w nim kluczowych elementów – m.in. przeglądu uznanych już grup producenckich i dokonanych na ich rzecz płatności.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP Iwona Legędź z biura prasowego resortu rolnictwa ministerstwo w zeszłym tygodniu przesłało dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie. “Liczymy, że KE odniesie się do nich przychylnie” – podkreśliła.

KE ze względu na brak odpowiedniej reakcji naszych władz na całą sytuację już we wrześniu zdecydowała, że 25 proc. przyszłych płatności będzie zawieszonych.

Komisja już wcześniej wprowadzała ograniczenia, by jedna grupa producencka nie mogła zaabsorbować zbyt dużego wsparcia. W 2012 r. ustalono limit wynoszący 10 mln euro dla nowopowstałej grupy.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 17.11.2014 roku