Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zamiast wstrzymania dostaw jabłek przemysłowych jedynie ich ograniczenie

Zamiast wstrzymania dostaw jabłek przemysłowych jedynie ich ograniczenie

Związek Sadowników RP poprosił producentów o zmianę charakteru protestu – zamiast całkowitego wstrzymania dostaw jabłek przemysłowych ma to być od 19 września ich ograniczenie. “Zwracamy się też z prośbą do tych gospodarstw, których sytuacja ekonomiczna w tym sezonie na to pozwoli o świadome niezbieranie ok. 30% owoców przemysłowych” – napisano.

Poniżej pełna treść komunikatu

“Dziękujemy wszystkim sadownikom, którzy przyłączyli się do naszego apelu i wstrzymali dostawy jabłek przemysłowych do przetwórni i punktów skupu. Pozwoliło to zatrzymać spadek cen, a nawet spowodowało ich niewielki wzrost. Akcja pokazała, że jest stałe zapotrzebowanie na surowiec, a wahania cenowe to tylko gra zakładów i niektórych punktów skupu.

Z uwagi na liczne prośby gospodarstw, które dotknęła klęska gradu, a także będących w bardzo trudnej sytuacji finansowej, zwracamy się z prośbą o zmianę (od poniedziałku 19 września) charakteru akcji. W chwili obecnej nie zalecamy całkowitego wstrzymywania dostaw, a ich ograniczenie. Rekomendujemy analizę sytuacji i w momencie próby drastycznego zaniżania cen przez przetwórnie apelujemy o wstrzymywanie dostarczania „przemysłu”.

W ostatnich tygodniach rynek pokazał, że zakłady przetwórcze potrzebują naszego surowca i dlatego nie możemy pozwolić na zakup go po rażąco niskich cenach.

Zwracamy się też z prośbą do tych gospodarstw, których sytuacja ekonomiczna w tym sezonie na to pozwoli o świadome niezbieranie ok. 30% owoców przemysłowych, tak, aby ograniczyć podaż i nie dać pretekstu do posądzania nas o nadprodukcję.

Szczególnie dziękujemy ponad 1500 polskich sadownikom, którzy 12 września pojawili się w Warszawie na akcji protestacyjnej. Pokazało to naszą wielką solidarność i determinację. Oczekujemy pilnej realizacji postulatów złożonych w Kancelarii Premiera, Ministerstwie Gospodarki, Ministerstwie Rodziny i Pracy, Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Rolnictwa i Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej.

Mimo naszych ogromnych wysiłków od kilku miesięcy utrzymuje się bardzo trudna sytuacja na rynku owoców – zarówno deserowych, jak i tych do przerobu. Dotychczasowe (unijne i krajowe) formy pomocy okazały się nieskuteczne, a zapowiedzi nowych form pomocy są mocno niewystarczające.

Polscy sadownicy zawsze w trudnych chwilach odważnie wyrażali swoje niezadowolenie, nieraz nawet pikietując przetwórnie. W bieżącym sezonie tej formy też nie wykluczamy.

Pogłębiający się kryzys finansowy naszego sektora należy jak najszybciej przerwać. W wielu miejscach powstają już lokalne komitety protestacyjne, słychać nawoływania do blokad.

Jesteśmy zdeterminowani do podjęcia nadzwyczajnych działań, w tym ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.

Wzywamy Rząd i zakłady przetwórcze do natychmiastowej zmiany podejścia do naszej dramatycznej sytuacji.

Domagamy się pilnej realizacji naszych postulatów.

Nie możemy pozwolić na upadek polskiego sadownictwa.

Zarząd Główny Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej.”

Źródło: www.ogrodinfo.pl z dnia 19.09.2016 roku