Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zapasy jabłek i gruszek: O 1/4 mniej niż przed rokiem

Zapasy jabłek i gruszek: O 1/4 mniej niż przed rokiem

Niemal o 1/4 mniej. Tyle jabłek było w europejskich chłodniach na początku czerwca. Niestety, mniejsze zapasy nie mają pozytywnego przełożenia na handel.

Zacznijmy od Polski. Pomimo tego, że jabłek deserowych w kraju jest o 13% mniej, niż rok wcześniej, nie przekłada się to pozytywnie na handel. Na początku miesiąca w naszych chłodniach było jeszcze 177 tysięcy ton jabłek. Z czego największy odsetek stanowiły odmiany Idared i Red Jonaprince. Ceny pozostają niezmienne od tygodni na poziomie nieco ponad 1,00 zł/kg.

Niemniej w pozostałych europejskich krajach czerwcowe zapasy porównywane do ubiegłorocznych są znacznie niższe niż w Polsce. Na przykład we Francji owoców było o 30% mniej, a Niemczech o 28% mniej. Sumarycznie, w całej Europie jest o 23,4% jabłek mniej. Notujemy spadek z 608 do 565 tysięcy ton jabłek.

Pamiętając, że są to dane prezentujące stan sprzed miesiąca to gruszki są obecnie dostępne jedynie w 3 krajach: w Belgii, w Holandii i w Hiszpanii. Najwięcej do zaoferowania mają Holendrzy. Ceny cały czas pozostają na bardzo wysokim poziomie, 8,00 – 10,00 zł za kilogram w hurcie.

www.sad24.pl