Zapasy jabłek w Polsce i innych krajach UE w lutym 2015 r.
BGŻ
Według WAPA zapasy jabłek w Unii Europejskiej na początku lutego br. wyniosły 3,66 mln t i były o 10,8% wyższe w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem (dane zaprezentowane na Sadowniczym Forum Ekonomicznym 20/02/2015). W Polsce wg statystyk organizacji zapasy jabłek kształtowały się na poziomie 1,016 mln t tj. o 15,8% wyższym niż rok wcześniej. Najwyższym poziomem zapasów w Unii charakteryzowały się, podobnie jak w poprzednich miesiącach, Włochy. Wolumen zapasów w tym kraju na dzień 1 lutego br. wyniósł 1,19 mln t. i był o 16,5% wyższy niż przed rokiem.
Dynamika wzrostu zapasów jabłek r/r w Polsce, ale też w innych krajach UE, zmniejszyła się w styczniu i w lutym br. Na początku grudnia 2014 roku zapasy były średnio w Unii o 12,5% wyższe niż przed rokiem, a na początku stycznia o 11,6% wyższe. Oznacza to, że w ciągu minionych dwóch miesięcy (grudzień-styczeń) sprzedaż jabłek w krajach Wspólnoty była większa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Z danych WAPA wynika, że w okresie tym na rynek trafiło 1,45 mln ton jabłek czyli o 16% więcej niż przed rokiem. W Polsce ilość rozdystrybuowanych jabłek w tym okresie wyniosła 450 tys. ton czyli o 23% więcej w stosunku do roku poprzedniego. Wysoką dynamiką sprzedaży charakteryzowały się Niemcy, gdzie w analogicznym okresie uwolniono 122 tys. ton jabłek, czyli o 51% więcej niż przed rokiem. Jedną z gorszych dynamik wykazywały Włochy, gdzie sprzedaż zwiększyła się jedynie o 7% r/r.
W dużej mierze, przy ograniczeniu rynku eksportowego, za wzrost sprzedaży odpowiadać może większy popyt wewnętrzny. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, między innymi niższymi cenami jabłek, większą ich promocją, a także wyższą jakością jabłek w ofercie krajowej.
Źródło: AgroTydzień z dnia 24.02.2015 roku