Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zbiory jabłek w 2022. WAPA aktualizuje dane

Zbiory jabłek w 2022. WAPA aktualizuje dane

Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek i Gruszek WAPA, zaktualizowało prognozę tegorocznych zbiorów jabłek w Europie.

Pierwsze szacunki, zaprezentowane na początku sierpnia podczas Prognosfruit zostały zrewidowane w dół ze względu na niekorzystne warunki pogodowe w sierpniu, które negatywnie wpłynęły na wybarwienie i wielkość części tegorocznego plonu. Problemy z jakością oznaczają, że większy procent jabłek trafi do przetwórstwa. Na niższe zbiory będą mieć również wpływ gwałtownie rosnące ceny energii elektrycznej, które mogą uniemożliwić producentom zebranie części plonów, ze względu na nieopłacalne koszty przechowywania, a także brak pracowników sezonowych.

Według WAPA zbiory jabłek w Europie zostaną zmniejszone do 12 076 000 ton, co oznacza około 90 000 ton mniej owoców niż wskazywała sierpniowa prognoza (12 168 000 t), w większości krajów, z wyjątkiem Polski i Czechy, zbiory jabłek będą niższe niż przewidywały pierwotne szacunki – w szczególności we Francji, we Włoszech i Hiszpanii.

Również USA rewiduje w dół tegoroczne plony, podczas dorocznej imprezy USApple w Chicago ogłoszono, że tegoroczne zbiory jabłek wyniosą 4,6 mln ton.

www.e-sadownictwo.pl