Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zbiory na południowej półkuli. Trochę więcej jabłek i nieco mniej gruszek

Zbiory na południowej półkuli. Trochę więcej jabłek i nieco mniej gruszek

Z okazji dorocznego spotkania w ramach targów Fruit Logistica w Berlinie, WAPA podała informację o prognozie zbiorów jabłek dla południowej półkuli w nadchodzącym sezonie.

Nieco więcej jabłek

Zbiory jabłek będą symbolicznie większe (+ 1,1%). Łącznie czołowi producenci zbiorą 4,77 miliona ton. Największym producentem pozostaje RPA – niemal 1,4 miliona ton. W lutym zaczynają się zbiory Gali, która dociera do Europy Zachodniej przede wszystkim w miesiącach letnich.

Wpływ zbiorów na południowej półkuli na ceny jabłek w Europie i Polsce ma nieduże, a częściej niezauważalne znaczenie. W tym sezonie wyższe koszty transportu morskiego i trudniejsza logistyka będą działały na naszą korzyść w kwestii importu.

Trochę mniej gruszek

Zbiory gruszek będą natomiast na południu nieco mniejsze niż przed rokiem (- 2,3%). Jak informowaliśmy, w związku z wysokimi cenami, najwięksi importerzy w Europie nie mogą doczekać się na dostawy z RPA, które dotrą na Stary Kontynent w tym miesiącu. W przypadku gatunku niezmiennie największym producentem pozostaje Argentyna – 614 tysięcy ton.

www.sad24.pl