Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zbiory wiśni będą na Węgrzech niższe od oczekiwanych

Zbiory wiśni będą na Węgrzech niższe od oczekiwanych

Wstępna ocena sezonu wiśniowego na Węgrzech została skorygowana w dół. Powody? Słabe zawiązanie wynikające z przebiegu pogody i obfitego opadania zawiązków. Zbiory, a co za tym idzie skup i przetwórstwo rozpoczną się na Węgrzech za około tydzień.

Tegoroczne zbiory wiśni na Węgrzech są szacowane na 65 000 ton +/- 10%. Rozbieżność wynika z bardzo zróżnicowanego plonowania w zależności od regionu uprawy. Na końcowe zbiory będzie miał wpływ trwający i bardzo obfity opad zawiązków. Oczekuje się, że opóźniony sezon będzie również znacznie krótszy od ubiegłorocznego.

Węgrzy informują, że ostatnie dwa lata nie były pomyślne dla tamtejszych producentów wiśni. W 2019 i 2020 plonowanie było na przeciętnym poziomie, głównie z powodu przymrozków i wynosiło około 60 000 ton.

Po mniejszym urodzaju i bardzo obfitym kwitnieniu w tym sezonie początkowo oczekiwano  urodzaju na poziomie tego z 2018 roku, czyli produkcji rzędu 90 000 ton. Tegoroczne kwitnienie wiśni na Węgrzech było bardzo obfite. Jednak zawiązanie już słabsze. Dojrzewaniu owoców towarzyszył (i nadal towarzyszy) bardzo obfity opad zawiązków. Wobec tego eksperci szacują zbiory na poziomie podobnym do tych z dwóch ostatnich lat.

www.sad24.pl