Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zerowy VAT na żywność również w przyszłym roku. Soboń: instrumenty, które stosujemy, są adekwatne do sytuacji

Zerowy VAT na żywność również w przyszłym roku. Soboń: instrumenty, które stosujemy, są adekwatne do sytuacji

Od 1 stycznia zostawimy zerowy VAT na żywność – zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do planowanych zmian w zakresie tarcz antyinflacyjnych. Dodał, że wkrótce zostanie zaproponowane rozwiązanie osłonowe dla odbiorców gazu.

Wiceminister finansów był pytany w Radiu Lublin o wysokie koszty energetyczne w Polsce.

– Stąd też kap cenowy na ceny energii, nie tylko dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych, ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw – tak, aby podobnie jak w przypadku covidu, kiedy gospodarka de facto stanęła, utrzymać płynność w przedsiębiorstwach i zatrudnienie – i to się udało. W 2021 roku gospodarka odbiła – stwierdził Artur Soboń.

– Tak tutaj zatrzymanie cen energii – za chwilę zaproponujemy również rozwiązanie w zakresie cen gazu – będzie powodowało, że małe i średnie przedsiębiorstwa przetrzymają ten trudny okres. Jak wyjdziemy z tego kryzysu, gospodarka wróci na tory rozwoju – wyraził nadzieję wiceminister finansów.

Spadek inflacji w 2023 roku

Odnosząc się do informacji, że szykowane w rządzie rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu mogą kosztować nawet 30 mld zł, powiedział, że “to oznacza większy deficyt, ale też konieczność tego, aby oglądać złotówkę z każdej strony”.

– Prowadzimy ostrożną politykę fiskalną i te instrumenty, które stosujemy są adekwatne do sytuacji – podkreślił.

– Jeśli sytuacja powoduje, że jedne zastępujemy drugimi, czyli np. te kapy cenowe energii czy gazu wprowadziliśmy do systemu, wycofujemy się z innych równie kosztownych rozwiązań, jak np. tak szeroki zakres tarcz antyinflacyjnych, czyli zwolnień z VAT-u i akcyzy na produkty i usługi, które oczywiście powodują presję inflacyjną. Coś za coś. W przypadku tarcz zostawimy od pierwszego stycznia zerowy VAT na żywność – poinformował wiceminister finansów.

www.polskieradio24.pl