Zmiany w ochronie roślin !
Komisja Europejska zapowiedziała kolejne zmniejszenie ilości substancji czynnych dopuszczonych do stosowania. Oznacza to spadek liczby środków wykorzystywanych w ochronie roślin. Eksperci i producenci już alarmują o konsekwencjach.
Po unijnych zmianach preparatów do ochrony roślin zostanie prawie o połowę mniej. Z blisko 1200 zostanie niecałe 700 – informuje Agrobiznes.
Niektóre substancje zostaną wycofane. Dla Polski oznacza to tyle, że rolnicy będą pozbawieni możliwości ochrony przed ważnymi agrofagami. A w konsekwencji to może doprowadzić do wzrostów kosztów produkcji z uwagi na konieczność wykorzystania alternatywnych substancji – mówi Marcin Mucha Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.
Zwiększy się też chemizacja, bo wymusi to na rolnikach przeprowadzanie większej ilości oprysków.
Jak twierdzi profesor Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu – Rolnik będzie działać mniej racjonalnie dlatego, że będzie mieć mniejszą ilość substancji czynnych do dyspozycji. I może stymulować uodparnianie się zwalczanych agrofagów, czyli chwastów, grzybów i szkodników na stosowane substancje czynne.
Zdaniem branżowców wycofywanie substancji spowoduje wchodzenie na rynek środków niewiadomego pochodzenia i podrabianych.
Skąd pomysł pomysły na takie zmiany? Jak mówi Marcin Mucha – Nie widzę żadnego racjonalnego uzasadnienia dla tego typu działania. Po za fałszywym przeświadczeniem, że to wpłynie pozytywnie na rynek, bo wszystko wskazuje na to że efekty będą tylko i wyłącznie negatywne.
Termin wprowadzenia zmian nie jest jeszcze znany. Przypuszcza się, że będą one stopniowo wprowadzane już w przyszłym roku.
Źródło: www.sadownictwo.pl z dnia 23.12.2015 roku