Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zmiany w opłacie cukrowej nałożonej na producentów napojów to nie kosmetyka – twierdzą eksperci PwC

Zmiany w opłacie cukrowej nałożonej na producentów napojów to nie kosmetyka – twierdzą eksperci PwC

18 października na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym w zakresie przepisów regulujących opłatę cukrową. Oznacza to, że zmiany w tym zakresie są coraz bliżej. Kiedy miałyby one wejść w życie i kto powinien się nimi zainteresować?

O tym, że Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą przepisów o tzw. opłacie cukrowej informowaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl pod koniec września.

Już wtedy alarmowaliśmy także, że nowelizacja ta, choć w założeniu resortu ma jedynie doprecyzować obowiązujące regulacje, w praktyce będzie miała poważne konsekwencje dla branży. Oznacza bowiem m.in. objęcie opłatą cukrową napojów sprzedawanych przez internet.

Nowe definicje, nowe problemy

Eksperci PwC stoją na podobnym stanowisku. W opinii Krzysztofa Wińskiego i Łukasza Pamuły, zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Finansów muszą być gruntownie przeanalizowane nie tylko przez podmioty dotychczas rozliczające opłatę (muszą one na nowo przemyśleć swoją rolę w łańcuchu dostaw), lecz również przedsiębiorców, dla których podatek cukrowy wcześniej nie stanowił problemu interpretacyjnego. 

Projekt zakłada nałożenie obowiązku zapłaty opłaty wprost na producentów, importerów oraz podmioty nabywające wewnątrzwspólnotowo napoje. Kolejna ważna zmiana, jak się w nim pojawia dotyczy kwestii wprowadzenia napojów na rynek krajowy, o czym nie ma rozstrzygać, tak jak dotychczas, ich sprzedaż, ale dostawa. Nowelizacja oznacza też objęcie opłatą cukrową nowych kategorii produktów, w tym napojów w postaci skoncentrowanej, takich jak syropy.

Rząd planuje przyjąć projekt nowelizacji w pierwszym kwartale 2023 r. Zgodnie z założeniami, zmiany w zakresie opłaty cukrowej miałyby natomiast wejść w życie z dniem 1 lipca 2023 r. 

www.wiadomoscihandlowe.pl