Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zmiany w podatku cukrowym na korzyść przetwórców, ale także sadowników

Zmiany w podatku cukrowym na korzyść przetwórców, ale także sadowników

Na pewno sadownicy doskonale pamiętają, jak dużo uwagi poświęcano podatkowi cukrowemu, który został wprowadzony w życie w 2021 roku. Obecnie Ministerstwo Rolnictwa zgłosiło projekt nowelizacji ustawy, która go reguluje.

Nowelizacja zakłada przede wszystkim kluczową zmianę, która jest pozytywna dla przetwórców, ale także dodatkowy zapis, który będzie korzystny dla sadowników uprawiających niektóre gatunki owoców. Jak wiemy producenci soków i napojów na różne sposoby omijali omawiane przepisy. Teraz mają one być bardziej jednoznaczne i doprecyzowane. 

Kolejne koncentraty, soki i napoje owocowe będą nieco bardziej konkurencyjne na rynku, ponieważ nie będą objęte podatkiem cukrowym. Poza tym nowelizacja precyzuje definicję napoju oraz niesie kilka kosmetycznych zmian w tekście ustawy. Tak naprawdę ogólne zmiany są naprawdę niewielkie. Potwierdza to ministerialne uzasadnienie nowelizacji, w którym czytamy, że dochody z tytułu podatku cukrowego nie ulegną znaczącej zmianie. 

Najważniejsze zmiany dotyczą tej części ustawy, która opisuje wyjątki, czyli produkty, które nie podlegają opłacie podatku cukrowego. Dodano w nich dwa nowe, kluczowe punkty.

  • Nowy pkt 8 – “Opłacie nie podlega wprowadzenie na rynek krajowy napojów, w których wszystkie cukry w nich zawarte są cukrami naturalnie występującymi w składnikach tego napoju oraz do których nie dodano substancji słodzących” Z zapisu wynika, że podatkiem nie będzie objęty jabłkowy (lub inny) sok NFC lub na przykład koncentrat jabłkowy, który zawiera przecież jedynie cukry naturalnie występujące w jabłkach. Podatku nie zapłaci również producent, który rozcieńcza koncentrat wodą i nie dodaje przy tym żadnych dodatkowych substancji słodzących. 
  • Nowy pkt 10 – “Opłacie nie podlega wprowadzenie na rynek krajowy napojów będących nektarami uzyskanymi z owoców o wysokiej kwasowości, z których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia” Chodzi tu na przykład o soki z czarnej porzeczki lub z aronii. 

W uzasadnieniu projektu czytamy, że opłacie nie podlegają soki 100%, mieszaniny soków 100% oraz soki 100% odtworzone z koncentratu. Nie zawierają one bowiem dodanych cukrów ani substancji słodzących. Nadal podatkiem będą objęte napoje gazowane, które nie zostały wyprodukowane na bazie soków i koncentratów. Zatem nadal będą mniej konkurencyjne cenowo od soków i napojów wyprodukowanych na bazie koncentratów owocowych lub warzywnych, które zawierają ich co najmniej 20%. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.   

Po drugie, resort rolnictwa zamierza „zabrać się” za podmioty, które omijały prawo. Po wprowadzeniu podatku cukrowego zaczęto sprzedawać syropy owocowe jako suplementy diety lub żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Jak wiemy, udział koncentratów owocowych jest w zdecydowanej większości produktów na rynku symboliczny. W związku z tym nowelizacja zakłada objęcie opłatą cukrową produktów, w których na pierwszym miejscu w składzie znajduje się cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. Podatek od nich wyniesie aż 3,00 zł do każdego litra lub kilograma. 

www.sad24.pl