Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Znacznie mniej koncentratu jabłkowego na świecie

Znacznie mniej koncentratu jabłkowego na świecie

Cena koncentratu jabłkowego wzrosła zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Produkcja w Polsce i w Chinach jest znacznie mniejsza niż przed rokiem. 

 Aktualna cena koncentratu jabłkowego o średniej kwasowości jest obecnie szacowana na 8,24 PLN/kg (1900 EUR za tonę / 1,9 EUR/kg), co oznacza wzrost o 8,5% w skali miesiąca i 28,8% rok do roku. Informowaliśmy o tym już na początku listopada. Niemniej obecnie wyspecjalizowane zagraniczne serwisy informują o stawkach dochodzących do 8,67 zł/kg (2000 EUR za tonę / 2 EUR/kg). 

Szczyt przetwórstwa w tym sezonie dobiega końca. Zagraniczne media informują o danych z Polski. Według źródeł w polskim przemyśle przetwórczym, produkcja koncentratu jabłkowego wyniesie w tym sezonie w naszym kraju około 230 tysięcy ton. W całym ubiegłym sezonie wyeksportowaliśmy 300 tysięcy ton, a do tego dochodzi zużycie krajowe. Popyt jest duży w całej Europie, ale podaż ogranicza handel i podbija ceny. Większość tegorocznej polskiej produkcji jest już praktycznie sprzedana w ramach wcześniejszych kontraktów. Wielu kupujących spodziewało się spadków cen po zakończeniu sezonu przetwórczego, jednak tak się nie stało.

Pomimo raportów mówiących o tym, że produkcja jabłek w Chinach znacząco nie spadła to tamtejsza produkcja koncentratu będzie znacznie niższa. Według chińskich źródeł produkcja koncentratu jabłkowego w Chinach osiągnie w tym sezonie około 300 000 ton, czyli znacznie poniżej produkcji, która często przekracza 500 000 ton. Część produktu chińskiego jest eksportowana do Turcji. Tam mieszana i dalej eksportowana do Stanów Zjednoczonych.

www.sad24.pl