Apel branży owocowo-warzywnej o włączenie branży owocowo-warzywnej do preferencyjnych warunków sprzedaży gazu
Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) zainicjowało wystosowanie apelu branży owocowo-warzywnej do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, Pana Wicepremiera Jacka Sasina i Wicepremiera Henryka Kowalczyka o włączenie branży owocowo-warzywnej do preferencyjnych warunków sprzedaży gazu.
Poniżej pełny tekst apelu:
W imieniu niżej podpisanych organizacji branży owocowo-warzywnych z dużym niepokojem obserwujemy zapowiedzi preferencyjnych warunków sprzedaży gazu tylko dla wybranych branż rolno-spożywczych, z pominięciem branży owocowo-warzywnej, w szczególności dotyczy to projektu rozwiązaniu powstającego w Ministerstwie Aktywów Państwowych, za doniesieniem prasowym: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/tanszy-gaz-dla-producentow-nawozow-miesa-czy-piekarni-resort-sasina-ma-rozwiazanie/v1rp4px
Polska jest trzecim największym w UE producentem owoców i warzyw, z roczną produkcją łącznie prawie 10 mln ton. Z uwagi, iż owoce i warzywa są surowcem sezonowym, który w większości jest nietrwały (wymagający przetworzenia bezpośrednio po zbiorze lub w bardzo krótkim czasie) niezbędny jest bieżący dostęp do gazu w akceptowalnej cenie wykorzystywany w procesie technologicznym przetwarzania owoców i warzyw. Niezbędne są w sezonie zbioru i przetwarzania owoców i warzyw również inne media tj. energia elektryczna, olej opałowy czy woda technologiczna.
Zakłady przetwórstwa owoców i warzyw cechuje najwyższy pobór mediów w sezonie zbioru owoców i warzyw, czyli w okresie maj-grudzień każdego roku. Nie można dopuścić do sytuacji, w której z powodu braku dostaw gazu lub energii, bądź przerw w dostawach, zostanie zatrzymana linia technologiczna przerobu owoców i warzyw. Może to spowodować marnotrawstwo surowca i półproduktu, straty finansowe, a co najważniejsze zagrożenie bezpieczeństwa i jakości żywności.
Ceny gazu są obecnie średnio 10 razy wyższe niż w ostatnich latach, co przekłada się na koszty produkcji i cenę wyrobów gotowych. Tak olbrzymi w krótkim czasie wzrost cen gazu może doprowadzić do uniemożliwienia przetwarzania owoców i warzyw, a tym samym pozostawienia na plantacjach niezebranej ich olbrzymiej ilości. W branży owocowo – warzywnej w szczycie sezonu zbioru surowców, zakłócenia w dostawie gazu będą skutkować całkowitym zniszczeniem surowca, który nie przerobiony w odpowiednim czasie bezpowrotnie się zepsuje, ze stratą dla wiele setek tysięcy małych i średnich producentów – rolników, którzy dominują w tym sektorze. Brak gazu i/lub preferencyjnych cen gazu może zatem doprowadzić do bankructwa wiele producentów i przetwórców owoców i warzyw. Branża owocowo-warzywna jest niezwykle wrażliwa, również ze względu na narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne (susza, grad, wichury, choroby grzybowo-wirusowe i owady). Obarczona jest zatem dużym ryzykiem produkcji, dlatego pominięcie jej w dostawach gazu na uprzywilejowanych warunkach w stosunku do innych branż jest krzywdzące i może odbić się negatywnie na całej branży owocowo-warzywnej.
Dodatkowo prosimy mieć na uwadze, że większość półprzetworów jest eksportowana i zachwianie produkcji będzie skutkować utratą rynków zbytu, które trudno będzie w przyszłości odzyskać.
Chcielibyśmy jednocześnie wskazać, iż analogiczne problemy dotyczą dostaw/poboru prądu, oleju opałowego, ropy czy wody technologicznej.
W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o uwzględnienie branży owocowo-warzywnej w pracach nad preferencyjnymi warunkami sprzedaży gazu i innych mediów.
W imieniu organizacji branży owocowo-warzywnej:
- Julian Pawlak, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków
- Andrzej Gajowniczek, Prezes Zarządu, Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw
- Arkadiusz Gaik, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”
- Dr Witold Boguta, Prezes Zarządu, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw – Spółdzielni Osób Prawnych
- Dr inż. Piotr Baryła, Prezes Zarządu, Polskie Stowarzyszenie Plantatorów Porzeczek
- Dr Wojciech Nowacki, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Polski Ziemniak
- Ireneusz Komorowski, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej
- Andrzej Krupiński, Prezes Zarządu , Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej
- Maciej Majewski, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Sady Grójeckie
- Janina Jędrzejewska, Prezes Zarządu, Unia Polskiego Przemysłu Chłodniczego
- Mirosław Maliszewski, Prezes Zarządu, Związek Sadowników RP
Do wiadomości:
- Anna Moskwa – Minister Klimatu i Środowiska
- Waldemar Buda – Minister Rozwoju i Technologii
- Robert Telus – Przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Jerzy Chróścikowski – Przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi