Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia KUPS 12 grudnia 2013 roku
W dniu 12 grudnia 2013 roku w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS). Przybyli na nie członkowie Stowarzyszenia – producenci soków zagęszczonych, producenci soków pitnych, nektarów oraz napojów z owoców i warzyw, producenci opakowań, maszyn i urządzeń do produkcji soków, przedstawiciele firm handlowych oraz członkowie z instytucji naukowych (IBPRS, IERGiŻ, IO).
W pierwszej części spotkania dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiko Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB wygłosiła referat pt.: „Sytuacja na rynku soków zagęszczonych”. Dr Nosecka rzeczowo omówiła dynamikę cen soków zagęszczonych oraz dane dotyczące produkcji i zagospodarowania owoców na świecie. Jej wystąpienie było dogłębną analizą sytuacji branży sokowniczej.
Oficjalnej części Walnego Zgromadzenia Członków KUPS przewodniczył Romuald Ozimek (OJC Sp. z o.o.). Główne działania Stowarzyszenia KUPS w roku 2013 na rzecz branży sokowniczej przedstawił w sprawozdaniu Prezes KUPS Julian Pawlak:
- Bieżące konsultacje w GIJHARS, PZH związane z pracami Komitetu Kodeksu Żywnościowego ds. Zanieczyszczeń Żywności nad obniżeniem maksymalnego dopuszczonego poziomu (MLs) dla ołowiu w sokach owocowych, mleku i innych produktach.
- Skierowanie do MRiRW sprzeciwu obowiązkowemu etykietowaniu soków, nektarów i napojów oraz innych produktów sokowniczych pochodzeniem/miejscem pochodzenia żywności w przyszłości zgodnie z art. 26.5. w kategorii (e) produktów jednoskładnikowych, oraz (f) gdy składniki stanowią ponad 50% Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
- Konsultacje społeczne z Głównym Inspektoratem Sanitarnym nt. Rozporządzenia odnośnie zakresu limitów tolerancji dla składników odżywczych wymienionych na etykiecie opakowania.
- Bieżące konsultacje z Głównym Inspektoratem Sanitarnym nt. Rozporządzeń w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych
- Bieżące konsultacje nt możliwości stosowania oświadczenia „bez konserwantów i barwników* – *zgodnie z przepisami prawa soki nie zawierają dodanych substancji konserwujących i barwników”.
- Konsultacje społeczne nt. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu „Owoce w szkole”.
- Konsultacje społeczne nt. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (Wstępny zarys Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020).
- Bieżącą realizacja programu promocyjno – informacyjnego, realizowanego z wykorzystaniem środków pomocowych UE w ramach WPR „Wsparcie działań promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych” pt. „5 porcji warzyw, owoców lub soku” oraz dofinansowaniem z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw oraz firmy Tymbark. Program „5 porcji warzyw, owoców lub soku” jest 3-letnim programem o łącznym budżecie 4 mln euro, prowadzonym równolegle na rynku polskim i rumuńskim w latach 2011- 2014. W drugim roku kampanii przeprowadzono działania skierowane do przedszkoli (w tym konkurs). Celem akcji było zachęcenie do podejmowania działań edukacyjnych skierowanych do najmłodszych w zakresie propagowania prawidłowego odżywiania. Do udziału w akcji dedykowanej dla przedszkolaków zgłosiło się w Polsce 1500 placówek przedszkolnych/ w Rumunii 400 placówek – akcja obejmowała współpracę merytoryczną, materiały edukacyjne i certyfikaty, a także konkurs plastyczny z atrakcyjnymi dla placówek nagrodami.
- Rozpoczęcie w lipcu 2013 r. realizacji rocznego projektu „5 porcji warzyw, owoców lub soku III”. Kampania 5 porcji zdrowia opiera się na dwóch zintegrowanych filarach – lokowaniu produktów i promocji w telewizji śniadaniowej (raz na miesiąc) oraz reklamie w środkach komunikacji miejskiej i dzienniku Metro. Działaniem wspierającym jest aktywny udział ekspertów w konferencjach dotyczących tematyki żywieniowej.
- Obchody Jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia KUPS odbyły się w dniu 22 maja 2013 roku w Jachrance. W uroczystości uczestniczyło ok. 220 osób, a wśród nich przedstawiciele przemysłu, polityki, nauki i mediów. Minister Stanisław Kalemba wręczył nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Krzyże Zasługi oraz uhonorował odznaczeniem „Zasłużony dla Rolnictwa”.
- Organizacja XVII edycji międzynarodowego sympozjum Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS) pt. „Dorobek 20 lat branży sokowniczej w Polsce i perspektywy na przyszłość” (w dniach 22-24 maja 2013 w Jachrance) połączonej z obchodami Jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia KUPS. Najważniejsze spotkanie branży sokowniczej w Polsce zgromadziło ok. 220 przedstawicieli przemysłu, nauki i mediów z 10 krajów w tym 20 prelegentów, aby przedyskutować sytuację branży sokowniczej w dobie kryzysu gospodarczego na świecie. Sympozjum objął honorowym patronatem Pan Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronatem medialnym objęły redakcje: Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny, Bezpieczeństwo i Higiena Żywności, Hasło Ogrodnicze, Miesięcznik Praktycznego Sadownictwa SAD, Agro Industry, Fresh & Cool Market, Sad Nowoczesny, jadodnik.pl, Owoce Warzywa Kwiaty, Wiadomości Handlowe, portalspożywczy.pl, dlahandlu.pl oraz TVR Polska Telewizja.
- II Noworoczne Spotkanie Branżowe odbyło się w dniu 30 stycznia 2013 roku w Warszawie. Poświęcone było omówieniu strategii rozwoju branży w Polsce, omówieniu potencjału producentów pitnych i zagęszczonych soków oraz próbie identyfikacji zagrożeń. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili dyrektor Departamentu Rynków Rolnych MRiRW, Bogumiła Kasperowicz oraz dyrektor Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, prof. dr hab. Andrzej Kowalski.
- Organizacja warsztatów szkoleniowych pt. „Nowe przepisy w zakresie opakowań i odpadów opakowaniowych” w dniu 15 października 2013 roku. Warsztaty zorganizowane w wąskim gronie uczestników pozwoliły m.in. na dogłębne zbadanie tematyki, bezpośrednią wymianę uwag i wątpliwości z prelegentem.
- Aktywna praca jednostek, zespołów i grup roboczych KUPS:
- Pan Andrzej Rowicki Przewodniczący Sekcji Producentów Zagęszczonych Soków Owocowych (SK) – jednostki działającej w ramach Stowarzyszenia KUPS, przedstawił główne działania Sekcji w 2013 r., którzy na bieżąco omawiali sytuację w sezonie, prognozy zbioru owoców i dane związane z produkcją i sprzedażą zagęszczonych soków owocowych.
- Przewodniczący Zespołu Technicznego Dobrowolnego Systemu Kontroli soków i nektarów (DSK) prof. Witold Płocharski przedstawił aktywność DSK w obszarze kontroli jakości i autentyczności soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw, w tym udział w kampanii badaniu soków jabłkowych w krajach europejskich Apple Juice Campaign 2013.
- Dr Bożena Nosecka, przewodnicząca Zespołu ds. prognozowania i monitorowania rynku, potwierdziła bieżące monitorowanie danych nt. rynku i handlu sokami i owocami oraz przedstawianie ich na sympozjum i walnym zebraniu.
- Sprawozdanie z działalności Grupy Roboczej ds. opracowania strategii długo- i krótkoterminowej promocji branży sokowniczej oraz Grupy Roboczej ds. znakowania i technologii przedstawiła Barbara Groele. Grupa Robocza ds. opracowania strategii długo- i krótkoterminowej promocji branży sokowniczej konsultuje na platformie wymiany informacji Redmine – działania kampanii promocyjno – informacyjnej „5 porcji warzyw, owoców lub soku” oraz projektu rocznego „5 porcji warzyw, owoców lub soku III”. Grupa robocza ds. znakowania i technologii pracowała nad możliwością stosowania oświadczenia „bez dodatku cukrów” zgodnie z dyrektywną sokową, propozycjami znakowania soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw oraz materiałami roboczymi AIJN dot. zmian w Kodeksie Praktyki AIJN, doszczegółowienia Wytycznych AIJN dot. jakości soków i nektarów warzywnych.
Mamy nadzieję, że dalsze prace i działania Stowarzyszenia KUPS będą wpływały pozytywnie na rozwój branży sokowniczej oraz sprzyjały współpracy i integracji.
Posiedzenie zakończono życzeniami pomyślności i sukcesów w Nowym Roku 2014 składanych zarówno oficjalnie jak i personalnie w kuluarach podczas wigilijnego poczęstunku.