Od marca w Nowym Jorku wchodzi zakaz sprzedaży napojów w dużych opakowaniach

Od połowy marca w Nowym Jorku zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży wysoko-słodzonych napojów, w opakowaniach (kubkach lub butelkach) o pojemności powyżej 16 uncji, czyli ok. 475 ml. Zakaz będzie dotyczył m.in. napojów gazowanych, lemoniad czy napojów na bazie herbaty i będzie obowiązywać w barach szybkiej obsługi, kinach, teatrach, stołówkach pracowniczych oraz innych miejscach sprzedających gotowe posiłki. Napoje o dużych pojemnościach będzie można nadal kupić w supermarketach i małych sklepach - informuje "Gazeta Wyborcza".

Jak informuje "GW" zakaz nie będzie dotyczył napojów o obniżonej zawartości cukru (słodzonych słodzikami), alkoholowych, oraz tych, które zawierają co najmniej 50 proc. mleka lub co najmniej 70 proc. niesłodzonych soków owocowych. To, czy lokale stosują się do zakazu, będą sprawdzać miejscy inspektorzy, a jego złamanie będzie karane grzywną 200 dolarów.

Dietetyczny zakaz jest elementem walki o poprawę zdrowia mieszkańców, w tym - walki z epidemią otyłości. Wcześniej miasto nałożyło na sieci barów fast-food obowiązek informowania o wartości kalorycznej dań (w przyszłym roku nakaz zacznie obowiązywać w całych USA).

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 13.09.2012 roku