Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Prezes Warwinu: Ceny jabłek przemysłowych będą niższe niż w ubiegłych sezonach

Prezes Warwinu: Ceny jabłek przemysłowych będą niższe niż w ubiegłych sezonach

Paulina Mroziak, portalspozywczy.pl

– Szacujemy, że ceny jabłek przemysłowych w tym roku będą niższe niż w ubiegłych sezonach. Nie chciałbym być złym prorokiem, ale musimy się przygotować na to, że będzie to znaczna różnica. Ceny mogą kształtować się na poziomie 20-35 gr / kg – mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Tomasz Iżewski, prezes Warwin SA, zakładu przetwórstwa owoców z Warki.

Jak przyznaje Tomasz Iżewski, w obecnym sezonie generalnie możemy mówić o planowanych dobrych tegorocznych zbiorach – praktycznie we wszystkich kategoriach owocowych.

– Zima była dosyć krótka i stosunkowo ciepła. Z początkiem maja wystąpiły jednak przymrozki – w okolicach Warki i Grójca około -2 st. C, w okolicach Poznania było to -2-4 st. C. Uszkodzeniu uległy częściowo zbiory truskawek i czereśni. W przypadku jabłoni po bardzo dobrym kwitnieniu nastąpiło zawiązanie, które rozczarowuje sadowników – mówi Iżewski.

Jego zdaniem, na tendencje cenowe na pewno będzie wpływało kilka czynników.

– W przypadku owoców miękkich, wpływ na sytuację rynkową będą miały duże zapasy zagęszczonych soków owocowych z poprzedniego roku. Dobry urodzaj w tym roku oraz nowe nasadzenia będą hamowały wzrost cen – mówi prezes Warwinu.

Dodaje, że w przypadku jabłek na sytuację rynkową wpływa wciąż duża dostępność owoców świeżych z ubiegłorocznych zbiorów, które przechowywane są w chłodniach z kontrolowaną atmosferą. – Stan na 1 kwietnia br. to około 0,5 mln ton jabłek, czyli blisko połowa polskiego rocznego eksportu tych owoców. A trzeba pamiętać, że handel tymi owocami będzie trwał tylko jeszcze w czerwcu, część niesprzedanych owoców trafi więc prawdopodobnie do przemysłu – komentuje Tomasz Iżewski.

Przypomina również, że na sytuację na rynku jabłek wpływa oczywiście kryzys na Ukrainie oraz pochodne tego w Rosji, która jest największym odbiorcą polskich jabłek. – Przez spadek wartości rubla import jabłek jest droższy, co wpływa na popyt na jabłka świeże na rynku rosyjskim. Deprecjacja rubla powoduje duży wzrost cen jabłek w Rosji, przez co klienci sięgają rzadziej po te owoce – dodaje.

Prezes Warwinu tłumaczy, że trzeci czynnik to niesprzedane zapasy zagęszczonego soku jabłkowego. – W sezonie 2013/2014, który był czasem urodzaju, wyprodukowano około 250 tys. ton tego produktu. Od początku 2014 roku ceny na zagęszczony sok owocowy wykazują tendencje spadkowe – ze względu na spore zapasy, sytuację w Rosji oraz stagnację na rynku “świeżym” (ceny jabłek deserowych są niższe w tym roku niż w ostatnich okresach) – mówi Iżewski.

– Ponadto w tym roku wystąpi owocowanie sadów dzikich, przydomowych, które dają plony raz na dwa lata. To wpłynie na większą ilość dostępnych jabłek przemysłowych, przez co najprawdopodobniej także na niższe ceny – podsumowuje.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 02.06.2014 roku