Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Wenezuela przyjęta do strefy wolnego handlu MERCOSUR

Wenezuela przyjęta do strefy wolnego handlu MERCOSUR

Na nadzwyczajnym szczycie Wspólnego Rynku Południa (MERCOSUR) w Brasilii, nie bez kontrowersji, Wenezuela została przyjęta we wtorek do tej organizacji. Największa strefa wolnego handlu w Ameryce Południowej powiększyła się do 270 mln mieszkańców.

Negocjacje i polityczne spory wokół przyjęcia Wenezueli trwały 6 lat. Ostatnią przeszkodę stanowił paragwajski kongres, niegodzący się na ratyfikację umowy. W efekcie decyzję o przyjęciu Wenezueli podjęli prezydenci Argentyny, Brazylii i Urugwaju pod nieobecność Paragwaju, zawieszonego przez pozostałych członków w efekcie uznanego za niedemokratyczny impeachmentu prezydenta Fernando Lugo.

Nieobecny w Brasilii nowy prezydent Paragwaju, Federico Franco, w wypowiedzi dla agencji IP stwierdził, że przyjęcie Wenezueli to nic innego jak wsparcie Chaveza w jego kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi jesienią.

Przeciw przyjęciu Wenezueli, co stało się możliwe dzięki zawieszeniu Paragwaju, protestował wiceprezydent Urugwaju Danilo Astori, który publicznie nie zgodził się ze swoim prezydentem, a samą decyzję (podjętą wcześniej na spotkaniu MERCOSUR w Mendozie) nazwał “być może największą ranę w ciągu 21 lat istnienia organizacji”.

Państwa-założyciele MERCOSUR (Argentyna, Brazylia i Urugwaj a także Paragwaj) spodziewają się po przyjęciu opływającej w petrodolary Wenezueli zwiększenia zysków. Wenezuela z kolei liczy na poprawę bilansu handlowego z państwami bloku, z którymi notuje stały deficyt (w 2011 r. ujemny bilans handlowy wyniósł 4 mld dolarów, a od 2001 r. wzrósł o 1300 proc.).

Wenezuelscy producenci alarmują jednak, że nie są gotowi do stawienia czoła tak wielkim konkurentom jak Brazylia i Argentyna. Obawy drugiej strony mają zabarwienie polityczne. Prezydent Stowarzyszenia Handlu Zagranicznego Brazylii Jose Augusto Castro powiedział: “Wenezuela ma ograniczoną wizję świata i może utrudnić zawieranie nowych umów”.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 31.07.2012 r.