Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Nowa regulacja dotycząca znakowania żywności budzi kontrowersje

Nowa regulacja dotycząca znakowania żywności budzi kontrowersje

W grudniu 2011 roku weszło w życie nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Zacznie obowiązywać od 13. grudnia 2014 roku. – Czas na zapoznanie się i wprowadzenie niezbędnych zmian nie jest wcale długi – powiedział Stanisław Kowalczyk, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Inspekcja już przeprowadza spotkania w sprawie nowego rozporządzenia. Do tej pory spotykaliśmy się z branżą mleczarską i mięsną. Muszę przyznać, że rośnie świadomość przedsiębiorców odnośnie wprowadzania konsumentów w błąd. Przekłada się to na zwiększone zainteresowanie systemami jakości. Część zmian, jakie wprowadza nowe rozporządzanie odnośnie znakowania produktów spożywczych ma spore znaczenie zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców – mówił Stanisław Kowalczyk na spotkaniu z dziennikarzami.

Podkreślił, że do tej pory znakowanie żywności nie było zharmonizowane unijnymi przepisami i każdy kraj miał własne przepisy w tym zakresie. Ponieważ jednak żywność przepływa między poszczególnymi państwami na szeroką skalę, podjęto decyzje o opracowaniu jednolitego aktu prawnego. – Prace nad tym projektem trwały dosyć długo, gdyż nie było konsensusu odnośnie szczegółowości rozporządzenia. Ponadto, nie uregulowano kilku spornych kwestii, które ma rozstrzygnąć Komisja Europejska do grudnia 2014 roku – wyjaśniał Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności zawiera wiele istotnych zmian. Wprowadza między innymi nowe definicje – etykiety, czytelności czy głównego pola widzenia; nakłada obowiązek znakowania krajem lub miejscem pochodzenia i wartością odżywczą, a także informacje o alergenach. Rozporządzenie definiuje wielkość czcionki, która ma mieć wysokość 1,2 mm, chyba, że opakowanie całego produktu jest mniejsze niż 80 cm kw. i wówczas czcionka musi mieć 0,9 mm.

Ciekawą sprawą regulowaną przez nowe rozporządzenie są kwestie związane z nazwami produktów. W myśl nowych przepisów, jeśli dodana woda przekracza 5 proc. wagi gotowego produktu, to taka informacja musi zostać umieszczona w nazwie. W przypadku produktów mięsnych, surowych wyrobów mięsnych i produktów rybołówstwa sprawiających wrażenie, że stanowią jeden kawałek mięsa lub ryby, a w rzeczywistości składają się z różnych kawałków, w nazwie musi znaleźć się informacja “z połączonych kawałków mięsa” lub z “z połączonych kawałków ryby”.

Nazwa musi zawierać także informacje o obecności białek i ich pochodzeniu, oraz, w przypadku produktów mrożonych, datę zamrożenia lub datę pierwszego zamrożenia, jeśli produkt był mrożony wielokrotnie.

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 27.06.2012r.