3625.jpg

Zapraszamy na ekspercką dyskusję o Systemie Nutri-Score, 25.11.2021r.

22.11.2021

Kategoria:

W najbliższy czwartek, 25 listopada o godzinie 13:00, odbędzie się bezpłatny webinar dla przedstawicieli branży rolno-spożywczej pt. Czy system Nutri-Score jest zagrożeniem dla naturalnych produktów? Wydarzenie, organizowane przez portalspozywczy.pl i Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, będzie w całości poświęcone systemowi oznakowania żywności Nutri-Score. W założeniu ma wspierać konsumentów w wyborze wartościowych produktów, zdaniem polskich rolników i przetwórców jego stosowanie może przynieść całkowicie odwrotny skutek.  

System Nutri-Score, będący przedmiotem dyskusji podczas czwartkowego webinaru, budzi kontrowersje w branży rolno-spożywczej, zwłaszcza wśród producentów przetworów z owoców i warzyw. To oznakowanie żywności, stworzone przez prywatny francuski instytut naukowy, w praktyce sprowadza się do umieszczania na etykietach produktów kolorów (od zielonego do czerwonego) oraz liter (od A do E). Żywność oznaczona zieloną literą A jest rekomendowana do częstego spożywania jako najbardziej wartościowa, a czerwoną literą E – zalecana wyłącznie okazjonalnie.

Pozornie proste rozwiązanie, jakim jest Nutri-Score, wcale nie uczy konsumentów dobrych nawyków żywieniowych – ostrzegają producenci rolni i przetwórcy. Działa wręcz na niekorzyść produktów zalecanych powszechnie przez dietetyków, w tym regionalnych, lokalnych, ekologicznych i tradycyjnych, jak np. soki, musy, oleje, miody, sery dojrzewające.   Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie już 25 listopada o 13:00 odpowiedzą uczestniczący w webinarze eksperci.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli też okazję dowiedzieć się:

  • Na czym dokładnie polega System Nutri-Score i dlaczego budzi wątpliwości branży;
  • Czy jego założenia są kompatybilne z dotychczasową polityką UE oraz opiniami żywieniowców;
  • Dlaczego System Nutri-Score jest niekorzystny dla naszych codziennych żywieniowych wyborów;
  • Jakie wyzwania niesie dla polskich oraz unijnych producentów i przetwórców żywności;
  • Co czeka branżę rolno-spożywczą w razie jego wprowadzenia przez administrację UE na terenie całej Wspólnoty.

W dyskusji wezmą udział:

  • Julian Pawlak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków
  • Dr Witold Boguta, Prezes Zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw
  • Marian Sikora, Przewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych
  • Joanna Olszak, Doradca ds. prawa żywnościowego IGI Food Consulting
  • Dr hab. Dariusz Włodarek, dietetyk i żywieniowiec, Kierownik Zakładu Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Zapraszamy do udziału w webinarze pt. Czy system Nutri-Score jest zagrożeniem dla naturalnych produktów? w czwartek 25 listopada o godzinie 13.00.

Wydarzenie jest bezpłatne i odbędzie się online. Wystarczy się na nie zarejestrować, wypełniając prosty formularz na stronie:  //konferencje.ptwp.pl/pl/konferencja,448

Kategorie: