1228.jpg

Wielki Finał konkursu „Piję sok przez cały rok”

19.06.2012

Kategoria:

W Dniu Soku 31 maja 2012 roku, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, odbył się Wielki Finał konkursu „Piję sok przez cały rok”, zakończony uroczystą inauguracją podczas której zwycięzcom – dzieciom klas I-III Szkół Podstawowych, zostały wręczone nagrody. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS). Projekt miał na celu zwrócenie uwagi dzieci na to, jak ważny w codziennej diecie jest udział warzyw, owoców i soków. Konkurs został przeprowadzony w ramach ogólnopolskiego projektu „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, skierowanego do dzieci ze szkół podstawowych klas I-III w roku szkolnym 2011/2012, sfinansowanej przez Fundusz Promocji Owoców i Warzyw oraz wszystkich członków KUPS.

            Do Wielkiego Finału Konkursu „Piję sok przez cały rok” zakwalifikowało się pięć klas szkół podstawowych, wyłonionych w głosowaniu przeprowadzonym wśród internautów, na stronie www.pijesokprzezcalyrok.pl . Finalistami zostały następujące klasy: klasa II ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach z województwa Dolnośląskiego, klasa II ze Szkoły Podstawowej w Stroniu z województwa Małopolskiego, klasa I ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Stężycy z województwa Lubelskiego, klasa I ze Szkoły Podstawowej im. Ks. A. Podgórskiego w Iwoniczu z województwa Podkarpackiego oraz klasa III ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Jastrzębiu – Zdroju z województwa Śląskiego.

Przed rozgrywkami wielkiego Finału wszystkie dzieci zostały zaproszone do zwiedzenia Centrum Nauki Kopernik, gdzie poprzez zabawę była okazja sprawdzenia, podczas różnych eksperymentów, rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci. Zwiedzanie oraz udział w różnych doświadczeniach, testach i innych atrakcjach wzbudziło pozytywne emocje wśród dzieci. W trakcie Wielkiego Finału uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w degustacji owocowo-warzywno-sokowych porcji.

            Na etapie finałowym każda z pięciu klas wytypowała pięcioosobowe zespoły, które reprezentowały klasę podczas konkursu. Miał on charakter turnieju, składającego się z dziesięciu zadań, sprawdzających umiejętności i wiedzę dzieci na tematy poruszone w programie „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Reprezentanci mieli za zadanie wykazać się pomysłowością i wiedzą dotyczącą między innymi: przygotowywania zdrowych posiłków, znajomością wartości odżywczej warzyw, owoców i soków, zasad zdrowego odżywiania się, przynależności do grup kolorystycznych warzyw i owoców, ich sezonowości oraz pochodzenia, a także segregacji odpadków.

Wszystkim konkurencjom towarzyszyły ogromne emocje, a klasy entuzjastycznie dopingowały swoich reprezentantów. Dzieci śpiewały hymn warzywno-owocowo-sokowy i eksponowały przygotowane uprzednio transparenty z hasłami warzywno-owocowo-sokowymi. Ze względu na doskonałe przygotowanie i wysoki poziom wiedzy zawodników, walka była niezwykle wyrównana i do samego końca nie wiadomo było jak zakończy się Wielki Finał. Decydująca okazała się dopiero dogrywka, podczas której dzieci odpowiadały na pytania dotyczące warzyw, owoców i soków, a także segregacji surowców wtórnych. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła klasa III ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Jastrzębiu – Zdroju, drugie miejsce – klasa III ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Stroniu, trzecie miejsce – klasa I ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Stężycy, czwarte miejsce – klasa II Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach i piąte miejsce – klasa I ze Szkoły Podstawowej im. Ks. A. Podgórskiego w Iwoniczu.

Zakończeniem Wielkiego Finału była uroczysta gala, podczas której zwycięzcom oraz ich szkołom, zostały wręczone dyplomy i atrakcyjne nagrody. Dzieci otrzymały między innymi gry, piłki, deski do pływania, ślizgacze do zabaw na śniegu, torby oraz bony do wykorzystania w Empiku. Nie zabrakło również nagród wspomagających edukację dla szkół zwycięskich klas. Ponadto wszyscy uczniowie ze zwycięskiej klasy z każdego województwa otrzymali zestawy śniadaniowe z logo kampanii, w skład których weszły bidon na sok oraz plastikowy pojemnik na kanapki i owoce. Miało to na celu utrwalenie wiedzy o idei regularnego spożywania 5 porcji warzyw, owoców bądź soku, a także ułatwienie kształtowania właściwych nawyków żywieniowych.

Dzięki zaangażowaniu sponsorów, firmom Agros-Nova Sp. z o.o., Coca-Cola Poland Services, Hortex Holding S.A., Marwit Sp. z o.o., Tetra Pak Sp. z o.o., Tymbark-MWS Sp. z o.o. S.K.A. i Viands Sp. z o.o., za co organizatorzy bardzo serdecznie dziękują, dzieci otrzymały soki oraz dodatkowe gadżety.

Kategorie: