Co zrobić aby jeszcze przed wakacjami zgubić zbędne kilogramy? Wprowadzić kilka prostych zasad i wytrwać w nich

18.05.2015

Kategoria:

Wiosna w pełni, lato za pasem. Ale u niektórych dobry humor psuje poczucie, że mają trochę za dużo w pasie. I chociaż do wakacji zostało już tylko kilka tygodni, to ciągle jest czas aby pożegnać ciążące kilogramy. Wystarczą drobne zmiany, bo tak naprawdę najważniejsza jest konsekwencja.

 

Ważna jest stała liczba, pięciu posiłków w ciągu dnia

Stała liczba posiłków w ciągu dnia to jedna z podstawowych zasad zdrowego odżywiania. I chociaż większość osób

Zdjecie_2_mini

ją zna, to tylko mniejszość jej przestrzega. Spożywanie prawidłowej liczby, czyli pięciu posiłków w ciągu dnia, deklaruje bowiem tylko 14% dorosłych Polaków1. A przecież to jedna z najważniejszych zasad zdrowego odżywiania. Dlatego warto zwrócić na nią szczególną uwagę. To tak naprawdę pierwszy krok do uzyskania prawidłowej wagi ciała.

 

Dobrze jest jeść o stałych porach

Druga zasada zdrowego odżywiania mówi, aby jeść o stałych porach. To rozwiązanie dobre z trzech powodów. Po pierwsze wiemy, kiedy nastąpi posiłek. Ma to szczególne znaczenie dla osób zaczynających przygodę ze zdrowymi zasadami odżywiania, które z niecierpliwością oczekują kolejnej porcji. Drugi powód jest taki, że już po krótkim czasie od wprowadzenia tej zasady, wszystkim łakomczuchom przechodzi chęć na podjadanie między posiłkami. Organizm, przyzwyczajony do jedzenia o stałej porze, przypomni że jest głodny dopiero wtedy, gdy pora ta będzie się zbliżała.

 

Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce w różnej formie

To bardzo ważna zasada. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia w codziennej diecie powinno znaleźć się min. 400 g warzyw i owoców. Niestety badania pokazują, że aż 73% Polaków nie przestrzega tej zasady, jako najczęstszą przyczynę podając brak czasu1. A przecież dostarczenie porcji warzyw lub owoców wcale nie musi być czasochłonne. „Pamiętajmy, że warzywa i owoce występują w różnej formie. Gdy mamy czas możemy przygotować porcję tych produktów np. na parze, albo zrobić sałatkę. Ale gdy brak nam czasu, sięgnijmy po ich bardziej przyjazną formę – np. po jabłko, gruszkę, trzy łodygi selera naciowego lub po 200 ml soku. Bo sok można traktować jak wygodną formę owocu lub warzywa w płynie. Jedną z pięciu porcji owoców i warzyw dziennie może stanowić szklanka soku, produktu naturalnego, który powstaje z warzyw lub owoców. Osoby odchudzające się powinny szczególnie sięgać po sok naturalnie mętny lub przecierowy, który zawiera dużo błonnika. Do tych soków należą wszystkie soki warzywne, ale też np. sok pomarańczowy. Na szczególną uwagę zasługuje również sok pomidorowy. Mało osób wie bowiem, że ten poddany procesowi pasteryzacji będzie zawierał więcej błonnika niż świeżo wyciśnięty. Wynika to z technologii produkcji, tj. przetarcia po rozparzeniu. Zyskujemy tym samym również wyższą aktywność substancji zwanej likopenem, która staje się bardziej dostępna dla ludzkiego organizmu w wyniku procesu pasteryzacji– radzi dr Katarzyna Stoś, prof. nazw. IŻŻ.

 

Wyrobić w sobie nawyk ćwiczenia

Skuteczne odchudzanie to nie tylko zmiana nawyków żywieniowych, ale też przyzwyczajeń ruchowych. Nawet,  jeżeli dzięki ograniczeniu porcji  giną kilogramy, to bez stałej aktywności fizycznej efekt ten będzie krótkotrwały. Dlatego warto zaplanować czas aby min. dwie godziny w tygodniu spędzić na ćwiczeniach. Na początek można skorzystać z prostszych i łatwiejszych zestawów. A gdy organizm przyzwyczai się już do zmiany, stopniowo zwiększać ilość ruchu.

 

Ruszać się gdy tylko to możliwe

Otoczeni przez rozwiązania ułatwiające życie, często nawet nie dostrzegamy okazji do zwiększenia codziennej aktywności fizycznej. Warto rozejrzeć się wokół siebie i tam gdzie korzystanie z ułatwień nie jest konieczne, postawić na wysiłek fizyczny. Chociaż raz dziennie zrezygnować z windy i wejść po schodach, wysiąść dwa przystanki wcześniej i wrócić do domu spacerem, albo gdy za oknem świeci słońce przesiąść się na rower.

 

Nie szukać wymówek

To najważniejsza zasada, chociaż często bywa największą przeszkodą w realizacji pozostałych. Dlatego gdy zgubienie kilku kilogramów jest prawdziwym celem – koniecznie należy odrzucić wszelkie wymówki. Wówczas ten cel stanie się też realny![1] Badanie KUPS, wykonane przez Millward Brown, luty 2015

Kategorie: