Debata Polskiej Agencji Prasowej i Krajowej Unii Producentów Soków

03.04.2015

Kategoria:

3 kwietnia 2015 r.


 logo PAP

Polska dieta ciągle zbyt uboga w warzywa, owoce i soki?

Co staje na drodze do prawidłowego odżywiania Polaków?  

 

W Polsce od kilku lat utrzymuje się negatywny trend spadku spożycia warzyw, owoców oraz soków. O tym jakie są jego przyczyny i co staje na drodze do prawidłowego odżywiania Polaków, będą rozmawiać eksperci podczas debaty organizowanej we współpracy z Polską Agencją Prasową. Wszystkich zainteresowanych dyskusją zapraszamy 14 kwietnia br., o godz. 14.00 na ul. Bracką 6/8 w Warszawie. Wstęp wolny!

 

Nie trzeba dzisiaj nikogo przekonywać, że dieta ma bardzo duży wpływ na zdrowie każdego człowieka i całych społeczeństw. Od czasu odkrycia tej prawdy naukowcy konsekwentnie udowadniają, że związek pomiędzy tym co jemy, a naszym zdrowiem jest bardzo silny. I chociaż większość ludzi na świecie ma świadomość jego istnienia, to ciągle prawidłowe odżywianie jest stałym elementem życia mniejszości.

 

W Polsce od kilku lat spada spożycie warzyw, owoców i soków. I chociaż jako społeczeństwo jesteśmy świadomi zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która rekomenduje aby dziennie spożywać min. 400 g owoców i warzyw, to jednak nie wdrażamy tej zasady w życie. W efekcie w latach 2002-2013 w Polsce spożycie owoców zmniejszyło się z 4 do 3,4 kg miesięcznie, warzyw o 0,6 kg – do 4,8 kg miesięcznie, a soków do tylko 0,95 litra. Oznacza to, że w dziennej diecie przeciętnego Polaka znajdziemy zaledwie ok 273 g warzyw i owoców, a soków tylko 32 ml! A przecież eksperci zalecają również, aby jedną z form dziennej porcji warzyw i owoców była właśnie szklanka soku!

 

Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością przyczyn jest wiele. Nie bez znaczenia będzie tu tempo współczesnego życia, czy liczba obowiązków, którym codziennie trzeba podołać. Ale na nasze zachowania wpływają też mity, które nas otaczają.

 

Jak zaradzić tym negatywnym trendom i przekonać Polaków, że warto jeść warzywa, owoce i pić soki? Jakie mity i nieporozumienia wciąż kojarzone są z sokami? Dlaczego warto i należy z tymi mitami walczyć? Jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u najmłodszych? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będą szukać:

 

·       Beata Małecka-Libera, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia

·       Dr Katarzyna Stoś  prof. nadz. IŻŻ, Instytut Żywności i Żywienia

·       Prof. dr hab. Stanisław Kowalczyk, Główny Inspektor GIJHARS

·       Marek Posobkiewicz, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego

·       Prof. dr hab. Witold Płocharski, Instytut Ogrodnictwa

·       Dr Bożena Nosecka,  Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

·       Justyna Korzeniewska, Psycholog, Centrum Zdrowia Dziecka

·       Julian Pawlak, Prezes Zarządu Krajowej Unii Producentów Soków

·       Łukasz Bielewicz, przedstawiciel instytucji badawczej MillwardBrown

 

Debatę poprowadzi dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej – Pan Zbigniew Wojtasiński.

 

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

 

Kategorie: