Minister Michał Kołodziejczak zaszczycił swoją obecnością XI Noworoczne Spotkanie Branżowe KUPS, 10.01.2024r.
XI Noworoczne Spotkania Branżowe Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) są coroczną tradycją. W roku bieżącym tematem przewodnim było omówienie sezonu 2023/24 produkcji i przetwórstwa oraz omówieniu wyzwań firm przetwórczych w zmieniającym się środowisku biznesowym i legislacyjnym.
Spotkanie zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele administracji państwowej Michał Kołodziejczak, Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Szymon Milewski i Joanna Trybus Z-cy Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich oraz świata nauki: dr hab. Bożena Nosecka, prof. IERGiŻ-PIB, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB, dr inż. Sylwia Skąpska i dr hab. inż. Krystian Marszałek, prof. IBPRS–PIB, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno- Spożywczego-PIB.
Spotkanie zgromadziło producentów soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw przedstawicieli producentów i grup producenckich oraz różne firmy współpracujące z branżą.
Minister Michał Kołodziejczak wręczył nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju rolnictwa Złoty Krzyż Zasługi panu Michałowi Górniakowi, założycielowi firmy Gomar Pińczów Sp. z o.o..
Julian Pawlak prezes KUPS podkreślił podczas Spotkania, że krajowa branża sokownicza stoi przed wieloma wyzwaniami i problemami, krótko omawiając trzy najistotniejsze: podatek cukrowy, system Nutri-Score oraz zmiany dyrektywy sokowej. Barbara Groele przedstawiła spodziewane szczegółowe zmiany dyrektywy sokowej, które są już w ostatniej fazie negocjacji w Komisji, Radzie i Parlamencie UE i zostaną opublikowane najprawdopodobniej już w pierwszym półroczu 2024 roku.
Pan Minister Michał Kołodziejczak podziękował za zaproszenie, spotkanie oraz możliwość wysłuchania informacji o branży sokowniczej. Podkreślił otwartość Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na merytoryczną współpracę ze Stowarzyszeniem KUPS oraz całą branżą sokowniczą.
Piotr Niedziela przedstawił przygotowaną wspólnie z Karoliną Załuską, Doehler Sp. z o.o. prezentację nt. globalnego rynku zagęszczonego soku jabłkowego wskazując w szczególności na jego otoczenie biznesowe, możliwości rozwoju, konkurentów oraz trendy konsumenckie.
Dr hab. Bożena Nosecka, prof. IERGiŻ-PIB wraz z Anną Bugałą omówiły bieżącą sytuację na rynku owoców i zagęszczonych soków uwzględniając produkcję, spożycie, eksport oraz import w szczególności na przykładzie zagęszczonego soku jabłkowego.
Dr Dariusz Lizak Hortex Sp. z o.o. zaprezentował kompleksową informację nt. systemu kaucyjnego, który obecnie jest tworzony w Polsce. Zwrócił uwagę na jego najważniejsze elementy oraz przedstawił wstępne informacje zaawansowania prac pięciu operatorów systemu, którzy są na różnych etapach począwszy rejestracji spółki aż do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego do Ministra Klimatu i Środowiska.
W podsumowaniu podkreślono, że niezwykle ważne jest dalsze prowadzenie rozmów, wymiana poglądów i informacji, wzajemna współpraca i szukanie wspólnych rozwiązań problemów w branży.
Po zakończeniu obrad Organizatorzy umożliwili Gościom kontynowanie rozmów w kuluarach podczas kolacji.