Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Bezcłowe dostawy owoców i warzyw z Bałkanów bez ograniczeń ilościowych!

Bezcłowe dostawy owoców i warzyw z Bałkanów bez ograniczeń ilościowych!

Unia Europejska właśnie przedłużyła zwolnienie z cła na importowane owoce i warzywa z Bałkanów. Według starych przepisów zwolnienie z ceł kończyłoby się wraz z końcem 2020 roku. Nowe przepisy będą obowiązywały jednak do końca 2025 roku. Dotyczą również importu do Polski.

Kontyngenty na import płodów rolnych, bezcłowy import czy preferencyjne stawki celne to bardzo kontrowersyjne zagadnienia. Po pierwsze są swego rodzaju niesprawiedliwością w międzynarodowym handlu. Po drugie, jedne kraje są faworyzowane względem drugich. Weźmy na przykład niższe stawki dla importowanych z Serbii do Rosji jabłek.

W przypadku opisywanych rozporządzeń nie ma ograniczeń ilościowych. W związku z tym owoce i warzywa będą dalej wjeżdżać na rynek Unii Europejskiej bez cła. Rozporządzenie dotyczy Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Serbii.

Decyzja ta została już zatwierdzona na wszystkich szczeblach unijnych (wniosek Komisji Europejskiej, zatwierdzenie przez Parlament Europejski i Radę UE).

Płody rolne, które wspomniane wyżej kraje Bałkańskie będą bez cła eksportować do UE to: jabłka, śliwki, ziemniaki, kukurydza cukrowa, cukinia, grzyby, winogrona, morele, wiśnie, nektarynki, brzoskwinie, truskawki, orzechy i cytrusy.

www.sad24.pl