Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Brytyjczykom coraz bardziej brakuje owoców i warzyw

Brytyjczykom coraz bardziej brakuje owoców i warzyw

My jesteśmy skazani na eksport płodów rolnych. Wielka Brytania na import. Sztuką będzie porozumieć się i zwiększyć wymianę handlową po Brexicie. Tym bardziej, że jabłek wysyłamy tam znacznie mniej niż przed wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE.

Rynek brytyjski cały czas jest dla Polski dużą szansą na eksport owoców i warzyw. Zwłaszcza, że samowystarczalność kraju w tej kwestii spada w ostatnich latach. Według danych z powodu wprowadzenia „twardej” granicy import do Wielkiej Brytanii spadł w pierwszej połowie roku. Aby na nowo zaistnieć na tym rynku konieczne są działania polityków w kwestii ułatwień w handlu w świetle nowych zasad.

Wielka Brytania to trzeci na świecie importer świeżych warzyw i szósty importer świeżych owoców. Kraj rocznie potrzebuje „dokupić” 3,5 miliona owoców. Produkcja brytyjskich rolników zaspokaja jedynie 16% potrzeb. W przypadku jabłek samowystarczalność wynosi 40%, gruszek i śliwek – 20%, malin – 40%, truskawek 70%.

Z drugiej strony eksperci twierdzą, że odłączenie się od wspólnego europejskiego rynku będzie stymulowało krajową produkcję. Pytanie, czy jest to w pełni możliwe. Niemniej media jak na razie obiegają zdjęcia pustych półek w brytyjskich sklepach…

www.sad24.pl