Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Cenowy rajd “suchego przemysłu” a ceny jabłek deserowych

Cenowy rajd “suchego przemysłu” a ceny jabłek deserowych

Jabłka do przetwórstwa w ostatnim czasie notują kolejne wzrosty. Najwyższe oferty przy ilościach samochodowych wynoszą 0,62 – 0,64 zł/kg. Teoretycznie powinniśmy obserwować także wyższe oferty zakupu jabłek deserowych.

Opisywany przez nas trend jest coraz bardziej widoczny. Sadownicy wstrzymują się ze sprzedażą jabłek deserowych. Trwa oczekiwanie na wprowadzenie mechanizmu wycofania z rynku. Dotychczas, z powodu problemów ze zbytem do przetwórstwa trafiały dziesiątki tysięcy ton jabłek deserowych. Obecnie podaż wyraźnie zmalała.

Nie sposób przewidzieć, jaki maksymalny poziom cen osiągnie tytułowy surowiec. Jedno jest pewne – zakłady przetwórcze coraz bardziej o niego rywalizują pomimo wysokich cen gazu. Z tego powodu wzrosły koszty produkcji soków i koncentratów. Dziś za “suchy przemysł” można otrzymać najczęściej 0,60 – 0,62 zł/kg. Pojawiają się również oferty 0,63 i 0,64 zł/kg. Nie zapominajmy również, że jabłka deserowe z komór chłodniczych są (czystym) surowcem wyjątkowo wysokiej jakości w produkcji.

Przy najwyższych oferowanych obecnie stawkach, mówimy o cenie brutto na poziomie 0,68 zł/kg. Zatem teoretycznie żaden sadownik nie powinien zgodzić się na sortowanie po 0,80 zł/kg. Jeśli grupa lub sortowania będzie chciała dokupić jabłka spoza grupy, to konieczna będzie wyższa oferta. Co najmniej na poziomie 1,00 zł/kg po sortowaniu, aby uśredniona stawka po sortowaniu była bardziej atrakcyjna dla sadownika niż sprzedaż do przetwórstwa. 

www.sad24.pl