Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ceny skupu truskawek do przetwórstwa w kraju

Ceny skupu truskawek do przetwórstwa w kraju

BGŻ

Według monitoringu Ministerstwa Rolnictwa (dane Zbierane przez IERiGŻ-PIB) średnia cena skupu truskawek odszypułkowanych loco zakład w dn. 15-16 czerwca br. wynosiła średnio 2,75 zł/kg i była o 6% niższa niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Oferowane przez zakłady przetwórcze ceny były jednak dość zróżnicowane. W analizowanym przez ZEO w IERiGŻ-PIB okresie, kształtowały się w granicach od 2,65 do 3,00 zł/kg. W punktach skupu oferowano ceny na poziomie wynoszącym średnio 2,44 zł/kg –  wahały się od 2,30 do 2,75 zł/kg w zależności od lokalizacji skupu. Ceny truskawek z szypułką ukształtowały się na poziomie 2,50 zł/kg (loco zakład) i była aż o 47% wyższe r/r.

Sytuacja na rynku truskawki przemysłowej zmienia się jednak dość dynamicznie. Owoce te podrożały istotnie w stosunku poprzedniego tygodnia. Średnio loco zakład w analizowanym okresie w skupie do przetwórstwa truskawki na mrożenie zdrożały o 12% z 2,45 zł/kg. Jeśli chodzi o truskawki z szypułką, zanotowały one jeszcze większy wzrost tydzień do tygodnia – o blisko 1 zł w stosunku do 1,50 zł/kg oferowanych tydzień wcześniej. Wynikało to z dużego popytu ze strony zakładów produkujących koncentrat. Silny wzrost cen na początku sezonu może oznaczać, że tegoroczna podaż truskawek jest nieco mniejsza niż oczekiwano jeszcze przed zbiorami. W poprzednim sezonie skupowym na rynku obserwowana była tendencja w kierunku spadku cen tych owoców.

Jeżeli ceny truskawek w kolejnych tygodniach utrzymają się na poziomie zbliżonym do tego w minionym, średnia cena  skupu tych owoców w bieżącym sezonie, zarówno w przypadku owoców do mrożenia jak i na koncentrat, może ukształtować się na poziomie wyższym niż przed rokiem.

Źródło: AgroTydzień z dnia 22.06.2015 roku