Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Debata sadowników i eksporterów jabłek w trakcie Sadowniczego Forum Ekonomicznego

Debata sadowników i eksporterów jabłek w trakcie Sadowniczego Forum Ekonomicznego

Sadownicze Forum Ekonomiczne – W Warszawie 20 lutego 2015 r. spotkają się eksperci, zajmujący się międzynarodowym handlem jabłkami. Sadownicy, eksporterzy i przedstawiciele branżowych organizacji będą debatować o wzmocnieniu sektora w czasie kryzysu wywołanego rosyjskim embargiem.

Polscy sadownicy i eksporterzy nie pozostają bierni w stosunku do kryzysowej sytuacji, jaką wywołał rosyjski zakaz importu owoców z państw Unii Europejskiej, w tym Polski – największego producenta i eksportera jabłek na naszym kontynencie.  Przedstawiciele polskiej branży spotkają się w trakcie Sadowniczego Forum Ekonomicznego, aby dyskutować o aktualnej sytuacji oraz nowych możliwościach, pozwalających im przezwyciężyć trudności w sprzedaży jabłek.  Swój udział w forum zapowiedzieli najwięksi producenci i eksporterzy jabłek, a także eksperci z kraju i zagranicy. Forum będzie obradować 20 lutego 2015 r. w EXPO XXI w Warszawie, w trakcie targów TSW 2015.

Sadownicze Forum Ekonomiczne będzie składać się z trzech paneli dyskusyjnych, w których zostaną przedstawione m.in. aktualne dane dotyczące zapasów jabłek w Europie, oraz informacje o otwierających się dalekich rynkach dla eksportu polskich jabłek. Sadownicy będą omawiać także problematykę wspólnego handlu grup producentów owoców, który w ostatnich miesiącach zaczął  być realizowany. Dyskusje obejmą również tematykę marki polskich jabłek na rynku zagranicznym i krajowym. W trakcie forum zostanie również poruszona kwestia innowacyjnych projektów koncernów chemicznych, które oferują wsparcie producentom i eksporterom jabłek w zdobyciu nowych rynków zbytu.

Formuła w jakiej zostało przygotowane Sadownicze Forum Ekonomiczne (SFE), czyli przeznaczenie ponad połowy czasu na debatę, będzie sprzyjać dyskusji pomiędzy jej uczestnikami, a także zadawaniu pytań i uzyskiwaniu odpowiedzi w kwestiach najbardziej nurtujących sadowników. Wśród uczestników znajdą się m.in.: Philippe Binard (Freshfel/WAPA), prof. Eberhard Makosz (Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych), Jolanta Kazimierska (Unia Owocowa), Roman Jagieliński (ROJA),  Zbigniew Chołyk (Stryjno Sad), Janusz Stasiak (SanExport Group), Stanisław Mączewski (Młodzi Sadownicy), Rafał Szeleźniak (e-sadownictwo.pl).

Źródło: www.farmer.pl z dnia 19.12.2014 roku