Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Deficyt jabłek deserowych na Ukrainie

Deficyt jabłek deserowych na Ukrainie

Zbiory jabłek na Ukrainie w sezonie 2019/20 były najniższe od 10 latach, wielkość eksportu spadła trzykrotnie. Jednocześnie już w nowym sezonie, ze względu na trudne warunki pogodowe panujące w kraju późną wiosną i wczesnym latem, nadal brakuje jabłek deserowych.

Taką opinię wyraził szef projektu “APK-Inform: Warzywa i Owoce” Ołeksandr Chorev podczas dziesiątej konferencji “Apple Business of Ukraine-2020”, która odbywa się dziś w w obwodzie charkowskim na Ukrainie. Organizatorem wydarzenia jest projekt „APK-Inform: Warzywa i Owoce”.

„Warunki pogodowe są głównym regulatorem produkcji jabłek na Ukrainie w bieżącym sezonie, a przymrozki i brak opadów niestety stały się głównymi przeciwnikami sadowników. I nawet jeśli ukraińscy producenci owoców byli gotowi na przymrozki w maju, to oczywiście nie na ujemne temperatury na początku lata, które odnotowano w tym roku. Ponadto w ciągu 3-letnich miesięcy na Ukrainie występowała minimalna ilość opadów, która również nie przyczynia się do dobrych zbiorów jabłek. Na tej podstawie już drugi rok z rzędu na ukraińskim rynku brakuje jabłek wysokiej jakości. Według naszych szacunków w tym sezonie tylko 17% będą stanowiły jabłka deserowe.

Według prognoz analityków APK-Inform, produkcja jabłek w sezonie 2020/21 będzie nadal spadać i wyniesie nie więcej niż 1200 tys. ton, czyli znacznie mniej niż rekordowe zbiory sezonu 2018/19, kiedy ukraińscy ogrodnicy zebrali prawie 1500 tys. ton owoców ”- zaznaczył. w swoim przemówieniu na konferencji Alexander Khorev.

Szef projektu APK-Inform: Warzywa i Owoce skupił się również na przeglądzie najpopularniejszych odmian jabłek na rynku ukraińskim. Analizując więc odmiany jabłek według powierzchni zajmowanych sadów, według Aleksandra Khoreva 27% przypada na odmianę Golden Delicious, 16% powierzchni zajmuje jabłko Idared, 14% odmiana Gala i 13% odmiana Jonagold.

Zdaniem Alexandra Khoreva ceny jabłka przemysłowego, którego zbiór planowany jest na poziomie 510 tys. ton, mogą zaktualizować rekord ubiegłego sezonu, kiedy to średnio podwoiły się w stosunku do sezonu. 2018/19 – do 3 UAH / kg, czyli 0,41 zł/kg.

„Wynika to z faktu, że w bieżącym sezonie przetwórcy raczej nie zakupią zaplanowanej ilości surowców” – wyjaśnił specjalista.

www.e-sadownictwo.pl