Eksport jabłek zwiekszył się o 77 proc.
Według danych zaprezentowanych przez IERiGŻ-PIB (Rynek rolny wrzesień 2012) wielkość eksportu krajowych owoców świeżych w pierwszych sześciu miesiącach 2012 roku wyniosła 727 tys. t i była o 62,3 proc. wyższa w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Przyczynił się do tego w znacznym stopniu eksport jabłek, który w analizowanym okresie wzrósł o 77 proc., do poziomu 616 tys. t. – informuje Bank BGŻ.
Zdecydowanie zmniejszył się wywóz świeżych truskawek, jako wynik bardzo niskich tegorocznych zbiorów (-28 proc.). Blisko dwukrotny wzrost zanotował natomiast eksport malin świeżych (do 1,2 tys. t).
Zwiększyła się również sprzedaż zagraniczna przetworów owocowych (+13,7 proc.). W największym stopniu dotyczy to koncentratu soku jabłkowego (o 28 proc.), czemu sprzyjała większa jego produkcja w sezonie poprzednim. Jednocześnie wysokie było zapotrzebowanie na przetwory owocowe w innych krajach, wynikające z braków większej podaży zagęszczonego soku jabłkowego, jak też mrożonych owoców na rynku europejskim. Dane o handlu zagranicznym wskazują na 6 proc. wzrost wolumenu eksportu mrożonek owocowych, przy spadku ich produkcji w pierwszym półroczu 2012 roku o 5,3 proc. (dane GUS).
Zwiększenie wielkości eksportu owoców i ich przetworów miało przełożenie na wzrost jego wartości. Co więcej mimo spadku cen, jabłka oraz większość przetworów owocowych pozostawała relatywnie droga. Koniunktura w eksporcie była zatem dość dobra. Wartość eksportu owoców świeżych wyniosła 319 mln euro wobec 224 mln euro w pierwszym półroczu roku poprzedniego, a wartość wywozu przetworów owocowych za granicę osiągnęła 508 mln euro, czyli o 24 proc. więcej niż przed rokiem.
Można oczekiwać, że wraz ze wzrostem zbiorów jabłek oraz produkcji koncentratu jabłkowego w sezonie 2012/2013, prawdopodobnie zwiększy się również wielkość ich eksportu, mając przełożenie również na wzrost wielkości eksportu kategorii owoców i ich przetworów. Popyt na rynkach zagranicznych, ze względu na niekorzystną produkcję poza Polską, będzie wpływał na wzrost cen działając w kierunku zwiększenia się wartości eksportu.