Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Eksport priorytetowym zadaniem Działu Nadzoru Fitosanitarnego

Eksport priorytetowym zadaniem Działu Nadzoru Fitosanitarnego

Jednym z głównych zadań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach jest kontrola stanu fitosanitarnego towarów roślinnych eksportowanych z Polski poza Unię Europejską.

Kontrola ta obejmuje ocenę wizualną towaru i opakowań drewnianych pod kątem ewentualnych oznak porażenia przez agrofagi i pobieranie prób do badań laboratoryjnych. Z terenu województwa eksportowane są głównie świeże jabłka produkowane w sadach sandomierskich. Jabłka sandomierskie są chronionym produktem tradycyjnym. Po wprowadzeniu przez Federację Rosyjską embarga na import owoców i warzyw z Polski firmy i grupy producenckie rozpoczęły poszukiwania nowych rynków zbytu. Dzięki staraniom podejmowanym przez IORIN, eksport jabłek z Polski jest obecnie możliwy do wielu krajów, które do niedawna nie przyjmowały tych owoców, m.in. Chin, Wietnamu, USA, Izraela, Tajwanu i wielu innych. Eksport jabłek ze świadectwami fitosanitarnymi pozwala na utrzymanie miejsc pracy w wielu gospodarstwach sadowniczych w województwie świętokrzyskim.

W 2019 roku inspektorzy WIORiN w Kielcach wydali łącznie  świadectwa fitosanitarne dla ponad 42 tys. ton jabłek, które były wysyłane do  17  państw spoza UE. W 2020 r. eksport jabłek prawdopodobnie będzie jeszcze większy.

www.piorin.gov.pl