Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Europejczycy najbardziej lubią słodkie jabłka

Europejczycy najbardziej lubią słodkie jabłka

PAP

Ulubionym owocem Europejczyków jest słodkie jabłko. W następnej kolejności sięgamy po banany. Średnio, statystyczny mieszkaniec UE zjada 18 kg jabłek rocznie. Średnia światowa to 8,2 kg.

Jabłka są najpopularniejszym owocem wśród państw unijnych, tuż za nimi plasują się banany oraz owoce cytrusowe i dopiero potem gruszki. Jednym wyjątkiem jest Hiszpania, gdzie częściej niż po jabłka sięga się po pomarańcze – informuje w raporcie Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

Najwięcej produkuje się słodkich – żółtych lub zielonych – jabłek Golden Delicious (ponad 2,5 mln. ton) oraz słodkich, czerwonych jabłek odmiany gala – (dane za 2014 r.) – ok. 1,3 mln ton. Kolejne miejsce zajmuje najbardziej popularna odmiana w naszym kraju – idared, której zaletą jest łatwa uprawa i dobre przechowywanie.
Europejczycy zjedli 8 mln ton jabłek…
Szacuje się, że w zakończonym w czerwcu u.br. sezonie 2013/2014 unijni obywatele zjedli ponad 8,0 mln ton jabłek. Do przetwórstwa trafiło 2,95 mln ton, a na eksport 1,57 mln ton. Unijne jabłka były przede wszystkim eksportowane na rynek rosyjski, ukraiński oraz algierski. W sumie w minionym sezonie wywieziono ponad 900,0 tys. ton ton. Najważniejszymi unijnymi eksporterami była Polska, Francja oraz Włochy.
Do Unii sprowadzono w tym czasie niecałe 622 tys. ton tych owoców. Od lat największymi dostawcami jabłek na rynek unijny są kraje z półkuli południowej, głównie Nowa Zelandia, Chile oraz Południowa Afryka, łącznie z tych trzech kierunków sprowadzono ponad 350 tys. ton jabłek. Wielkość importu zależy przede wszystkim od zbiorów.
… w tym sezonie może być więcej
Wstępne szacunki zakładają, że w sezonie 2014/2015, z uwagi na lepsze zbiory, konsumpcja jabłek wzrośnie do ok. 8,7 mln ton, a eksport zmniejszy się z uwagi na rosyjskie embargo. Spadnie także import.
Według Fammu/FAPA, średnioroczny poziom eksportu jabłek na świecie oscyluje w granicach 10 proc. wielkości ich produkcji czyli jest to ok. 8,0 mln ton, co planuje jabłka na trzecim miejscu po bananach i pomarańczach.
Polak zjada 16 kg jabłek rocznie
W Polsce, która jest największym producentem jabłek w Unii (ok. 3,5 mln ton), konsumpcja wynosi 16 kg jabłek rocznie na osobę czyli jest mniejsza niż średnia unijna. Najwięcej tych owoców je się w Austrii, ale wyprzedza nas wiele krajów m.in, Niemcy, Belgia, Holandia. Najmniejsze spożycie jabłek jest na Litwie (6 kg rocznie), ale mało tych owoców także jedzą w Bułgarii, Irlandii i Grecji.
Natomiast w Chinach, które są największym producentem jabłek na świecie (produkcja 38-40 tys. ton) Chińczycy zjadą się aż 23 kg jabłek wobec średniej światowej na poziomie 8,2kg. W ubiegłym sezonie do bezpośredniej konsumpcji na chińskim rynku trafiło ok. 35 mln ton, a na eksport jedynie ok. 1 mln ton, czyli mniej niż sprzedaje Polska.

Źródło: www.polskieradio.pl z dnia 20.01.2015 roku