Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Fatalna sytuacja na rynku warzyw i owoców Federacji Rosyjskiej

Fatalna sytuacja na rynku warzyw i owoców Federacji Rosyjskiej

W rosyjskich agencjach informacyjnych ukazała się wypowiedź sekretarza prasowego prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Pieskowa nt. warunków zezwalających na ewentualny import produkcji rolnej z Europy. W naszej opinii może to być przymiarka do kolejnej próby rozbicia jedności UE, a jednocześnie jest to informacja w jak fatalnej sytuacji jest rynek owoców i warzyw FR.

Dmitrij Pieskow określił warunki zezwalające na import produkcji rolnej z Europy: Moskwa jest gotowa rozpatrzyć kwestię dostaw produkcji rolnej w postaci surowca powierzonego do dalszej obróbki na terytorium Rosji.

Agencja informacyjna RBK przekazała, że w ten sposób Pieskow skomentował prośbę Grecji dotyczącą zniesienia embarga na dostawy greckich owoców do Rosji. Zgodnie z przepisami WTO, Rosja nie może zrobić wyjątku dla Grecji w ramach kontrposunięć, przyjętych dla wszystkich krajów EU. Jednak, jak podkreślił Pieskow, „w tym przypadku można byłoby wypracować system nie bezpośrednich dostaw, a dostaw surowca powierzonego dla stworzonych na terytorium Rosji zakładów spożywczych”.

Pieskow dodał, że trakcie lutowej wizyty prezydenta Putina na Węgrzech, rosyjski lider oświadczył, że pomimo sankcji Moskwa będzie mogła współpracować z Budapesztem w sektorze rolno przemysłowym. Na pytanie, czy będą wprowadzone poprawki do rosyjskich uregulowań prawnych w związku z ewentualną współpracą w sektorze rolno przemysłowym, Pieskow poinformował, że „temat będzie opracowywany” ale nie ma gwarancji, że schemat współpracy powstanie.

System dostaw tzw. surowca powierzonego, o którym mówił Pieskow, zakłada dostawy surowca do  zakładów celem dalszego przerobu. Jednocześnie dostawca nie traci prawa własności na swoją produkcję.

Wprowadzone przez rosyjskie władze embargo na wwóz towarów z Europy całkowicie wyklucza wwóz na terytorium Federacji Rosyjskiej produkcji rolnej, surowców i  żywności. Temat zniesienia embarga na dostawy greckich owoców był omawiany w trakcie spotkania Wiceministra Rolnictwa Grecji Panayotisa Sguridisa z przedstawicielem Rossielchoznadzoru Aleksiejem Aleksiejenko.

Źródło: www.petersburg.trade.gov.pl z dnia 03.03.2015 roku