Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Gruzja zwiększa eksport jabłek

Gruzja zwiększa eksport jabłek

Wielkość eksportu jabłek z Gruzji w okresie od września do 18 października 2020 roku wyniósł 1098 tys. USD. Według Ministerstwa Ochrony Środowiska i Rolnictwa Gruzji, tegoroczny eksport w porównaniu z zeszłorocznym jest 4,7 razy wyższy, oczywiście w analogicznym czasie.

W tym okresie wyeksportowano 2 514 ton gruzińskich jabłek, czyli prawie 7 razy więcej niż rok wcześniej. W tym 2 432 ton, czyli 97%, dostarczono do Rosji. Kazachstan zajmuje drugie miejsce wśród rynków eksportowych jabłek gruzińskich – ze wskaźnikiem 75 ton, co stanowi 3%. Małe partie jabłek wysyłano również do Armenii, Singapuru i Hongkongu (Chiny).

Zbiór jabłek w Gruzji rozpoczął się w pierwszej dekadzie września. W tym roku, w Gruzji spodziewany jest rekordowy zbiór jabłek na poziomie 120 tys. ton. Dla porównania: zbiory jabłek w 2017 r. wyniosły 20 tys. ton, w 2018 r. – 83 tys. ton, w 2019 r. – 44 tys. ton. Głównym dostawcą gruzińskich jabłek na rynek jest region Shida Kartli.

W ramach „Zunifikowanego Projektu Rolniczego” państwo wspiera modernizację tradycyjnych i zakładanie nowoczesnych sadów w kraju. W szczególności, przy wsparciu projektu Plant the Future, realizowanego od 2015 roku (część Unified Agricultural Project), w Gruzji założono 1 tys. 128 ha intensywnych i półintensywnych sadów jabłoniowych.

www.e-sadownictwo.pl