Inflacja konsumencka w Polsce wyniosła w styczniu 9,2 proc.! Udało się uniknąć dwucyfrowego wzrostu cen
Według wstępnych danych w styczniu 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 9,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. W stosunku do grudnia ceny towarów i usług wzrosły o 1,9 proc. – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
Wzrost cen o 9,2 proc. to pierwsz od pół roku poniżej konsensusu prognoz, zauważa Polski Instytut Ekonomiczny. Przypomnijmy, że średnia prognoza czołowych analityków wynosiła 9,3 proc., a niektórzy obawiali się, że przekroczymy symboliczną granicę 10 proc.
– Rynek był niesamowicie zgrzany na ten odczyt (nikogo nie zdziwiłaby dynamika rzędu 10 proc.). Tymczasem mamy pierwsze od czerwca zaskoczenie na minus w danych CPI – zauważają analitycy Pekao SA.
Z kolei eksperci mBanku podkreślają, że „koniec świata nie nastąpił”. – Tym razem większość miała rację. Od tej pory będzie już bardziej z górki, a wzrost cen w lutym wyraźnie spowolni – dodają analitycy mBanku.
– Miłe rozczarowanie – piszą ekonomiści PKO BP, którzy obstawiali, że inflacja w styczniu wyniesie 10,0 proc. – Jeśli w lutym efektywnie zadziała tarcza, a złoty będzie się umacniać, to Rada Polityki Pieniężnej odetchnie z ulgą – dodali eksperci.
A jak wyglądał wzrost cen w poszczególnych kategoriach? Ceny żywności i napojów bezalkoholowych były w styczniu wyższe o 9,4 proc. rok do roku. Z kolei napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe podrożały o 3,7 proc.
W porównaniu z grudniem minionego roku (a więc w ujęciu miesiąc do miesiąca), inflacja w powyższych dwóch kategoriach produktów wyniosła odpowiednio 2,6 proc. oraz 1,7 proc.
Wydatki na mieszkanie w ujęciu rok do roku były wyższe o 12 proc., w tym ceny nośników energii skoczyły o 18,2 proc. Z kolei wydatki na transport podskoczyły w styczniu o 17,5 proc. rok do roku.
Więcej w linku: www.wiadomoscihandlowe.pl