Instytut Żywności i Żywienia zadba o dietę uczniów
portalspozywczy.pl / pr
Aż 28 proc. chłopców i 22 proc. dziewcząt w ostatnich klasach szkoły podstawowej ma nadmierną masę ciała – tak pokazują najnowsze wyniki badań Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ). Sytuację ma zmienić kierowany do placówek edukacyjnych program certyfikacyjny pt. „Szkoła/Przedszkole Przyjazne Żywieniu i Aktywności Fizycznej”, realizowany od początku roku szkolnego 2013/2014. Ambasadorem programu na zasadach pro publico bono jest Pascal Brodnicki, który dzieli się z młodymi ludźmi tym, co jest naprawdę ważne w żywieniu na co dzień.
W ramach projektu edukacyjnego Zachowaj Równowagę, Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) wraz z Partnerem – warszawską AWF – przeprowadził w maju i czerwcu br. wstępne badanie stanu odżywienia, poziomu aktywności fizycznej i nawyków żywieniowych uczniów. Zrealizowane w 16 województwach badanie wykazało nadmierną masę ciała u 28 proc. chłopców i 22 proc. dziewcząt.
– To wysoce niepokojący wynik, który świadczy o tym, że odsetek uczniów z nadwagą i otyłością stale rośnie. Jedną z przyczyn są niewłaściwe nawyki żywieniowe – pierwsze śniadanie je zaledwie 55 proc. uczniów, drugie tylko 42 proc., za to batony i słodkie napoje cieszą się wśród młodzieży niesłabnącą popularnością. Wyniki pokazują także, że uczniowie nie tylko odżywiają się nieprawidłowo, lecz też mają zdecydowanie za mało aktywności ruchowej. Stąd słabe wyniki uzyskane przez nich w próbach sprawności fizycznej – mówi prof. dr hab. Jadwiga Charzewska, Kierownik Samodzielnej Pracowni Epidemiologii i Norm Żywienia w IŻŻ i Lider Zadania 2 projektu Zachowaj Równowagę.
W odpowiedzi na to niepokojące zjawisko Instytut Żywności i Żywienia wraz z Partnerem, Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie, przygotował zakrojony na szeroką skalę program edukacyjny skierowany do społeczności szkół i przedszkoli. Placówki edukacyjne będą ubiegać się (według opracowanych kryteriów) o certyfikat „Szkoły/Przedszkola Przyjaznych Żywieniu i Aktywności Fizycznej” przyznawany za działania szkoły wdrażane na rzecz poprawy żywienia i promocji aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Najważniejsze jest zaangażowanie całej społeczności szkolnej i przedszkolnej – wychowawców, nauczycieli, dzieci, młodzieży i rodziców – we wspólną działalność dla zdrowia.
Każda placówka dobrowolnie uczestnicząca w programie otrzymuje opracowane przez ekspertów materiały edukacyjne, takie jak plakaty, materiały dla rodziców, poradnik dla nauczycieli ze scenariuszami lekcji, interaktywne książeczki dla przedszkolaków czy film z udziałem Pascala Brodnickiego. Dodatkowej atrakcyjności programowi dodają konkursy z nagrodami.
Rozpoczęty w tym roku szkolnym i mający potrwać dwa lata program objął w sumie 1 600 placówek edukacyjnych w całym kraju (po 100 w każdym województwie – 25 przedszkoli, 25 szkół podstawowych, 25 gimnazjów i 25 szkół ponadgimnazjalnych). Po zakończeniu tej edycji przewidywana jest kontynuacja programu w kolejnych placówkach.
Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 14.10.2013 roku