Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Jakie odmiany jabłoni sadzi się w Europie?

Jakie odmiany jabłoni sadzi się w Europie?

Hasło Ogrodnicze, Gerard Poldervaart, Arna Vliegen-Verschure

Najtrudniejsze pytania, jakie zadaje sobie każdy sadownik, zanim przystąpi do zakładania nowych kwater, brzmią: Co mam sadzić? Czy powinienem postawić na dobrze znane i sprawdzone odmiany czy raczej zdecydować się na nowości? Jednak odpowiedź na te pytania nie jest łatwa, a wybór odmiany zależy od wielu czynników. Na podstawie rozmów ze szkółkarzami oraz samymi producentami owoców próbujemy określić, co sadzi się obecnie w Europie.

Odmiany jabłoni, które są uprawiane, sprzedawane i, których owoce są spożywane na całym świecie, w tym szczególnie ‘Golden Delicious’ i ‘Gala’, pozostają ulubionymi wśród sadowników w południowej Europie. W Południowym Tyrolu natomiast, zgodnie z informacjami uzyskanymi od Waltera Malleiera, szkółkarza z Lany, 15–20-letnie sady z ‘Galą’ są zastępowane sadami… tej odmiany, ale preferowane są jej lepiej wybarwiające się mutanty. Z kolei w rejonach, gdzie ‘Gala’ wybarwia się dobrze, jak np. dolina Val Venosta, sadownicy wybierają mutanty o paskowanym rumieńcu.

W tyrolskich sadach
W sezonie 2013/2014 we wszystkich nowo zakładanych sadach 21,7% stanowiła ‘Gala’, a 20,9% ‘Golden Delicious’. W obecnym sezonie niewiele się zmieni. ‘Gala’ jest najbardziej popularna w niższych rejonach Południowego Tyrolu, podczas gdy w dolinie Val Venosta dominuje raczej ‘Golden Delicious’. Na zboczach gór najczęściej sadzony jest klon B tej odmiany (fot. 1), w dolinach – Golden Reinders®. W umiarkowanych strefach Tyrolu sadownicy wybierają najczęściej klon Golden Parsi da rosa®. Trzecią pod względem popularności odmianą w tym kraju jest ‘Red Delicious’ i w sezonie 2013/2014 aż 16,5% sadów założono z drzewek tej odmiany. Najchętniej wybieranymi klonami są te tworzące najciemniejsze owoce: Red Velox®, King® Roat i Scarlet Spur®. W grupie sportów ‘Fuji’ najczęściej wybór sadowników pada na mutanty o paskowanym rumieńcu.

We Francji
– Również w tym kraju sadzone są głownie odmiany tradycyjnie uprawiane na całym świecie, jak ‘Gala’, ‘Golden Delicious’ i ‘Granny Smith’, w zależności od roku, także ‘Red Delicious’ – informował Hans Scholten, doradca francuskich sadowników. Obecnie nie wzrasta powierzchnia nasadzeń odmiany ‘Fuji’. We Francji widać zapotrzebowanie na drzewka ciemnych sportów odmiany ‘Gala’. Na południu kraju najchętniej sadzona jest Galaval®, gdyż umożliwia jeszcze wcześniejszy zbiór owoców, które u standardowej ‘Gali’ i tak dojrzewają wcześniej niż w pozostałej części kraju.
 
Ponadto mocno pożądana jest także Gala Redlum®Perathoner (fot. 4). W przypadku ‘Granny Smith’ francuscy sadownicy wybierają mutanta Challenger®. Producenci zrzeszeni w organizacji Perlim coraz częściej zakładają sady z odmiany RoHo 3615 (znana pod marką Evelina® – fot. 5). Całkowity udział tej kreacji w nasadzeniach w kraju to obecnie ok. 20%.

Źródło i więcej: www.ogrodinfo.pl z dnia 08.06.2015 r.