Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Jest pierwszy operator systemu kaucyjnego z oficjalnym zezwoleniem od ministra klimatu i środowiska! Co z drugim wnioskiem?

Jest pierwszy operator systemu kaucyjnego z oficjalnym zezwoleniem od ministra klimatu i środowiska! Co z drugim wnioskiem?

Krajowy System Kaucyjny Zwrotka S.A. to pierwszy podmiot reprezentujący, któremu minister klimatu i środowiska udzielił zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego. Decyzję w tej sprawie podjęto w resorcie kierowanym przez Paulinę Hennig-Kloskę 18 marca.

Zwrotka musiała czekać ok. trzech miesięcy na uzyskanie zezwolenia. Wniosek o wydanie zezwolenia złożony został 14 grudnia 2023 r.

Resort analizuje drugi wniosek

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało także, iż prowadzi “analizę formalno-prawną” drugiego wniosku o zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego. Ten wniosek złożony został 20 lutego 2024 r. przez spółkę Polka Operator Systemu Kaucyjnego Not For Profit S.A.

Zarówno o Zwrotce, jak i o Polce pisaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl już kilkukrotnie. Za tym pierwszym podmiotem stoi Grupa Biosystem, a za drugim – Fundacja Odzyskaj Środowisko

Kliknij tutaj, aby przeczytać nasz wywiad z Krzysztofem Hornickim, wiceprezesem Zwrotki. Natomiast pod tym linkiem znajdziesz nasz wywiad z Marcelem Rakowskim, prezesem firmy Polka-Polska Kaucja.

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają aktualnie prace nad projektem nowelizacji ustawy o systemie kaucyjnym. Branża napojowa, opakowaniowa i handlowa ma liczne uwagi pod adresem przepisów, jakie uchwalone zostały jeszcze za czasów Prawa i Sprawiedliwości.

System kaucyjny coraz bliżej

Jednym z kluczowych postulatów, jakie są podnoszone, jest opóźnienie o rok daty, od kiedy system kaucyjny zacznie obowiązywać. Zgodnie z aktualnymi przepisami system działać ma już od 1 stycznia 2025 r. Firmy napojowe twierdzą, że w praktyce uniemożliwia im to utworzenie własnych operatorów systemu kaucyjnego. Muszą bowiem nie tylko uzyskać zezwolenie ministra klimatu, ale także zgodę prezesa UOKiK na utworzenie spółki.

Z ostatnich deklaracji MKiŚ wynika, że na opóźnienie systemu kaucyjnego o rok nie ma co liczyć.

www.wiadomoscihandlowe.pl