Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > KE: będzie dalsze wsparcie dla rolników w związku z embargiem Rosji

KE: będzie dalsze wsparcie dla rolników w związku z embargiem Rosji

IAR, awi

Komisja Europejska zapowiada dalszą pomoc dla producentów warzyw i owoców, którzy ucierpieli w wyniku rosyjskiego embarga. Aktualny program wsparcia w wysokości 165 milionów euro miał wygasnąć 31 grudnia tego roku.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan poinformował w piątek, że środki będą dostępne także po tym terminie, do końca czerwca 2015 roku. Fundusze są przeznaczone na wycofywanie produktów z rynku. Jak dodał Hogan, skorzystają z nich także polscy producenci. – W ramach tego pakietu 155 tysięcy ton jabłek z Polski zostanie wycofanych z rynku. Na ten poważny problem zwrócił uwagę polski minister rolnictwa. Postanowiłem odpowiedzieć nie tylko na prośbę Polski, ale także inne podnoszone przez państwa członkowskie. I dlatego pakiet wsparcia zostanie przedłużony do czerwca 2015 roku – powiedział Hogan.

Dwa programy wsparcia dla rolników i sadowników
Po ogłoszeniu przez Rosję embarga na unijne produkty rolno-spożywcze Komisja Europejska ogłosiła dwa programy wsparcia dla rolników i sadowników. Pierwszy, później zawieszony, opiewał na 125 milionów euro, drugi na 165 milionów euro. Pieniądze zostały przeznaczone na wycofanie towarów z rynku, by w ten sposób zmniejszyć presję na ceny. Środki skierowane są łącznie do 12 krajów członkowskich, które eksportują najwięcej warzyw i owoców do Rosji. Kwoty produktów, jakie mogą być zgłoszone oparte są na poziomie eksportu w ciągu ostatnich 3 lat.


Źródło: www.radiopolskie.pl z dnia 12.12.2014 roku