Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > KE chce drastycznie zmienić gospodarkę odpadami plastikowymi! Jest projekt nowego rozporządzenia

KE chce drastycznie zmienić gospodarkę odpadami plastikowymi! Jest projekt nowego rozporządzenia

Komisja Europejska jest zniecierpliwiona opieszałością krajów członkowskich, które opóźniają wdrożenie dyrektyw regulujących gospodarowanie odpadami plastikowymi. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, w środę 30 listopada KE ma opublikować projekt nowego rozporządzenia, które przyspieszy wdrażanie gospodarki obiegu zamkniętego w zakresie opakowań z plastiku.

Wiele krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, wciąż ma problemy z implementacją dyrektywy SUP (single use plastics – plastiki jednorazowego użycia) oraz dyrektywy o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (ROP). Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, remedium ma być rozporządzenie Komisji Europejskiej, które narzuci wszystkim krajom unijnym wdrożenie opakowań wielokrotnego użycia oraz wprowadzenie systemów kaucyjnych.

Celem ma być zahamowanie wzrostu obciążenia środowiska odpadami z plastiku – ich roczna produkcja wzrosła w ciągu dekady o 20 proc., do wysokości 80 mln ton rocznie. Rozporządzenie ma spowodować, że znaczna część tych produktów będzie wracać do obiegu.

Cele dla poszczególnych branż

Wśród zapisów proponowanej regulacji znajdują się cele wyznaczone dla poszczególnych branż. 20 proc. opakowań jedzenia na wynos ma się nadawać do ponownego wykorzystania w perspektywie 2030 r. – do 2040 r. cel ten będzie podwyższony do 80 proc. W przypadku opakowań stosowanych w sektorze HoReCa te wartości to odpowiednio 10 proc. i 40 proc.

Rozporządzenie reguluje też kwestię opakowań niskoprocentowych alkoholi – w ich przypadku w 2030 r. do obiegu ma wracać co najmniej 10 proc., a do 2040 r. – 25 proc. W przypadku wina te odsetki to odpowiednio 5 proc. i 15 proc. Dla wody i napojów bezalkoholowych wyznaczone cele to 10 proc. i 25 proc.

Wielokrotne opakowania w logistyce

Komisja zajęła się też opakowaniami wykorzystywanymi w logistyce. W perspektywie końca bieżącej dekady jedna trzecia opakowań transportowych ma wracać do obiegu, a 10 lat później ma to być aż 90 proc. Te odsetki w przypadku opakowań wykorzystywanych w e-commerce to 10 proc. i 50 proc.

www.wiadomoscihandlowe.pl