Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Komisja Handlu PE jest za przedłużeniem zawieszenia ceł w imporcie ukraińskich towarów rolnych

Komisja Handlu PE jest za przedłużeniem zawieszenia ceł w imporcie ukraińskich towarów rolnych

Komisja Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego wyraziła w czwartek (07.03.2024) zgodę na przedłużenie zawieszenia ceł na ukraińskie produkty rolne przywożone do UE.

Europosłowie zasiadający w Komisji Handlu zatwierdzili propozycję KE

Za dalszym zawieszeniem ceł i kontyngentów opowiedziało się 26 europosłów, przeciwko było 10, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Pod koniec stycznia br. Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie zawieszenia ceł i kontyngentów na produkty rolne z Ukrainy o kolejny rok. Decyzja miałaby obowiązywać od 6 czerwca do 5 czerwca 2025 r. Propozycja trafiła do Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) Parlamentu Europejskiego.

Cła będą mogły wrócić w przypadku wystąpienia problemów na rynku UE

Przepisy upoważniają Komisję Europejską do podjęcia szybkich działań i nałożenia wszelkich niezbędnych środków w przypadku znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub większej liczby krajów UE spowodowanych importem z Ukrainy. Przewiduje się także hamulec awaryjny w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych, czyli drobiu, jaj i cukru, co oznacza, że jeśli import tych produktów przekroczy średnią wielkość z lat 2022 i 2023, cła zostaną nałożone ponownie.

Sandra Kalniete należąca do Europejskiej Partii Ludowej (należy do niej PO i PSL) – sprawozdawczyni ds. Ukrainy, powiedziała:

– Ponieważ właśnie minęła druga rocznica rozpoczęcia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, wniosek stanowi mocny sygnał niezachwianego wsparcia UE dla Ukrainy i jej obywateli. Przedłużenie unijnych środków handlowych zapewni Ukrainie możliwość dalszego eksportu swoich produktów rolnych do UE, co jest kluczowe dla ukraińskiej gospodarki – stwierdziła sprawozdawczyni projektu Sandra Kalniete z Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

– Jednocześnie wniosek zawiera solidne zabezpieczenia gwarantujące, że nasi rolnicy nie zostaną przytłoczeni nagłym wzrostem importu. Komisja będzie mogła ponownie wprowadzić cła lub podjąć inne niezbędne środki jeśli uzna, że sprowadzanie określonych produktów powoduje zakłócenie na rynku. Stanowi to dobrą równowagę pomiędzy kontynuacją naszego istotnego wsparcia dla Ukrainy a niezbędną ochroną naszych rynków. – dodała Kalniete.

Projekt umowy musi zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski

Teraz projekt trafi do Parlamentu Europejskiego, który zajmie się nim na sesji plenarnej w przyszłym tygodniu. Jeżeli europosłowie przyjmą propozycję, Rada Europejska zatwierdzi rozporządzenie, które wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

www.agroprofil.pl