Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Komisja PE przyjęła nowe zasady wydawania unijnych funduszy

Komisja PE przyjęła nowe zasady wydawania unijnych funduszy

PAP

Unijne fundusze mają w większym stopniu wspierać innowacje, efektywność energetyczną i tworzenie miejsc pracy – wynika z nowych zasad wydawania środków na politykę regionalną UE w latach 2014-2020, przyjętych w środę przez komisję rozwoju regionalnego PE.

Przewodnicząca komisji polska eurodeputowana Danuta Huebner powiedziała, że środowe głosowanie nad pakietem rozporządzeń w sprawie polityki regionalnej „przybliża UE do celu, jakim jest rozpoczęcie od stycznia 2014 r. inwestycji we wzrost, miejsca pracy i konkurencyjność europejskiej gospodarki za pośrednictwem funduszy UE”.

W latach 2014-2020 na politykę regionalną UE trafi 325 mld euro, co stanowi blisko jedną trzecią unijnego budżetu. „To pieniądze na inwestycje, których UE potrzebuje, nie tylko na poprawę infrastruktury, ale także na innowacje, edukację czy efektywność energetyczną – dodała Huebner na konferencji prasowej. – Polityka spójności jest najważniejszą polityką inwestycyjną UE”.

Nowe zasady wydawania unijnych pieniędzy mają pozwolić na możliwie największe wykorzystanie funduszy, które w czasie kryzysu gospodarczego będą nieco skromniejsze niż dawniej. Dlatego uproszczono niektóre procedury, związane z ubieganiem się o środki UE oraz wprowadzono większą elastyczność unijnego budżetu, co pozwoli na przesuwanie niewykorzystanych pieniędzy z roku na rok oraz pomiędzy działami budżetu. Władze regionalne i lokalne i inni lokalni partnerzy będą mieć większy wpływ na planowanie i realizację działań.

Uzgodniony z rządami krajów UE i Komisją Europejską i przyjęty w środę przez komisję PE pakiet pięciu rozporządzeń dotyczących pieniędzy na politykę regionalną Unii zawiera kilka ważnych dla Polski zapisów. Dotyczą m.in. współfinansowania. Eurodeputowani opowiedzieli się za utrzymaniem współfinansowania inwestycji ze środków unijnych na poziomie 85 proc. wartości inwestycji. Początkowo Komisja Europejska proponowała obniżenie tego progu do 70 proc.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

 

Źródło: http://www.portalspozywczy.pl/klik/nlt/portalspozywczy_1683_324.html?http://www.portalspozywczy.pl/technologie/teksty/,88143.html z dnia 10.07.2013 roku