Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Maspex znów przejmuje za granicą. Tworzy środkowoeuropejskiego giganta

Maspex znów przejmuje za granicą. Tworzy środkowoeuropejskiego giganta

Grupa Maspex Wadowice zawarła wstępną umowę na zakup Spółki Rio Bucovina, do której należy 10 proc. rynku wody mineralnej w Rumunii. Do sfinalizowania transakcji wymagana jest zgoda rumuńskiego odpowiednika urzędu ochrony konkurencji.


Umowa z rumuńską spółką dotyczy zakupu trzech zakładów produkcyjnych w miejscowościach: Vatra Dornei, Timisoara, Giurgiu oraz m.in. znanej marki Bucovina.

Planowana transakcja będzie 18. przejęciem Grupy Maspex Wadowice i trzecim na rynku rumuńskim. Obecnie Maspex to jeden z największych polskich inwestorów w Rumunii.

Perspektywiczny rynek

Rio Bucovina, z 10-proc. udziałem w rynku, jest drugim w tym kraju producentem wód mineralnych. Przedstawiciele Maspeksu przewidują, że rynek napojów w Rumunii jest bardzo perspektywiczny.

– Obecnie segment wód mineralnych stanowi już 50 proc. rynku napojów bezalkoholowych w tym kraju – mówi cytowany w komunikacie Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex. – Konsumpcja wody w Rumunii jest jeszcze na niższym poziomie niż w innych krajach europejskich, co z pewnością daje perspektywy do dalszego rozwoju.

Rumunia jest dla Maspeksu drugim po Polsce rynkiem, zarówno jeżeli chodzi o obroty, jak i poniesione inwestycje.

Maspex inwestuje

To nie pierwsza w tym roku transakcja grupy z siedzibą w Wadowicach. W maju firma dostała zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie zakładów i kilku marek należących do Agros Novy. Po transakcji powstało przedsiębiorstwo z obrotami rzędu 4 mld zł rocznie.

Firma wzięła też na celownik Sequoię – spółkę produkującą środki zwalczające objawy grypy, gorączkę czy alergie. Strony podpisały wstępną umowę. – Spodziewamy się zgody UOKiK w ciągu dwóch-trzech miesięcy. Wtedy sfinalizujemy transakcję – mówi rzeczniczka Maspeksu Dorota Liszka.

Grupa Maspex Wadowice znana jest z soków, nektarów i napojów, które stanowią 70 proc. obrotów firmy, oraz makaronów, wyrobów zbożowych i produktów instant dających 30 proc. przychodów ze sprzedaży, które w 2014 r. wyniosły w sumie ponad 3,3 mld zł. Posiada spółki zależne i zakłady produkcyjne w Polsce, Czechach, Rumunii, Bułgarii, na Słowacji, Węgrzech i Litwie.

Grupa wyrosła na bazie założonego w 1990 r. przedsiębiorstwa produkującego zabielacze do kawy. Trzy lata później oferta Maspeksu poszerzyła się o rozpuszczalne herbaty i kawy. Potem Maspex przejmował kolejno: Polską Żywność z Olsztynka (producenta napojów Kubuś), Tymbark oraz spółkę Anin. W 2003 r. Maspex kupił akcje producenta makaronów Lubella i Polskiego Leku – wyłącznego dystrybutora preparatów Plusssz w Polsce.


Źródło: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,18580938,maspex-kupuje-producenta-wod-w-rumunii.html#ixzz3kf57BNw5