Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wyklucza wprowadzenie cen urzędowych

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wyklucza wprowadzenie cen urzędowych

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk powiedział w Radiu RMF FM, że rząd ne ma zamiaru wprowadzać cen urzędowych na produkty rolne. – To jest wykluczona opcja. Nie da się tego zrobić. Bo, co oznacza urzędowa cena? – spytał.

Henryk Kowalczyk wyjaśnił, że ustalenie maksymalnej ceny nie ma w tym momencie żadnego sensu. – Jeśli by koszty przekraczały tę cenę, to nikt by nie chciał tego produkować, więc to by trzeba dopłacać. Więc lepiej, żeby stosować pomoc bardziej ogólną, tzn. pomoc antyinflacyjną, jeśli chodzi o rodziny uboższe, to są m.in. wcześniejsza wypłata i w ogóle wypłata 14. emerytury, bo przecież nie była najpierw planowana w budżecie. To na pewno będzie waloryzacja emerytur – mówił.

Dodał, że ustalenie cen jakichkolwiek cen urzędowych mogłyby spowodować to, że jeśli koszty produkcji takiego towaru przekroczą cenę urzędową, to by wszyscy przestali produkować.

Na pytanie o to, czy możemy spodziewać się, że plony będą niższe w związku z drożejącymi nawozami, Henryk Kowalczyk stwierdził: – Tych nawozów rolnicy myślę, że zastosują, no może nie 100 proc. tego co w normalnym czasie, ale niewiele poniżej, dlatego że część rolników miała kupione nawozy tuż po żniwach, bo niektórzy tak sprzedają zboże, kupują nawozy. Część kupuje po droższej cenie, bo z kolei sprzedała zboże po droższej cenie już teraz, a część kupiła dlatego, że są dopłaty i mam nadzieję, że również ta część jest istotna.

Minister odpowiedział również, czy radzi, żeby kupować towary niepsujące się na zapas?

– Nie sądzę, bo to akurat by trzeba było te ilości duże i takie zapasy nie spowodują wielkiej różnicy cenowej. Tym bardziej, że one już nie są tanie w tym momencie, bo zboża już przecież zdrożały. To, co było rok temu, a teraz, to już jest wyższy poziom. I ten wyższy poziom już nie powinien rosnąć znacząco w tym momencie – stwierdził w RMF FM.

www.wiadomoscihandlowe.pl